News

Tuesday, July 23, 2013

Eighty Students Named to Academic Distinction List for Spring 2013

FOR IMMEDIATE RELEASE                                                      7/22/2013

         PENDLETON --- Eighty students have been named to Tri-County Technical College's Academic Distinction List for spring 2013.

         To be eligible for the Academic Distinction List, a student must be enrolled in six to eleven credit hours for two consecutive terms, and earn at least twelve credit hours during the two consecutive terms, with a grade of A in each attempted course.

ANDERSON COUNTY

FROM ANDERSON:

         Terri Yvonne Adger, Medical Office Specialist; Mikalai Asetski, General Technology - Mechatronics; Amy Ann Baxter, Criminal Justice Technology; Darren Blake Besser, General Technology - Mechatronics; Sanquinette Sanders Brownlee, Associate in Arts; Holland Church, Associate in Arts; Allen Joshua Cooper, Industrial Electronics Technology; Krysta Star Crumpton, Medical Office Specialist; Julie-Anna Elizabeth Davis, Administrative Office Technology; Ukeija Dodson Gambrell, General Technology - Early Childhood Development; Staci Elyse Gover, Associate in Arts; Sonya Dianne Harper, Associate in Science; Donna Faith Mahaffey, Administrative Office Technology; Deshana Bannister McGuire, Administrative Office Technology; Kyle Landon Orr, Associate Degree Nursing; Benjamin Roy Owens, Industrial Electronics Technology; Atisha Pankaj Patel, University Studies; Kayla Renee Phillips, Associate Degree Nursing; Walter Thomas Rasco, General Technology - Mechatronics; Travis Brandon Rice, Associate in Science; Katherine Dean Smith, Accounting; Michelle Lee Vaughn, General Technology - Early Childhood Development; Angela Hope Webb, Accounting; Reagen Heather Welch, University Studies; and David Paul Wisler, Computer Technology

FROM BELTON:

         Frances Moneake Clinkscales, Administrative Office Technology

FROM IVA:

         Taylor Lynn Burriss, University Studies

FROM PIEDMONT:

         Lauren Emily Prince, University Studies; and Margarita Anatolyevna Simmons, Associate Degree Nursing

FROM PENDLETON:

         Elena Yurievna Korol, Associate Degree Nursing; and Cassie Talissa Scarpa-Kines, Associate in Science

FROM WILLIAMSTON:

         Danielle Elise Gill, University Studies

 

OCONEE COUNTY

FROM SALEM:

         Cameron Mark Burrell, General Technology - Mechatronics

FROM SENECA:

         Derrill Eugene Cape, Industrial Electronics Technology; Lorena Durham, Accounting; Jason Keith Lusk, General Technology - Mechatronics; Hannah Grace Rollins, University Studies; Sheila Marie Seats, Medical Office Specialist; Justin David Smith, Industrial Electronics Technology; and Angela Hedden Tilson, Associate Degree Nursing;

FROM WEST UNION:

         Christopher Nathan Sheriff, Industrial Electronics Technology

FROM WESTMINSTER:

         Joseph Camp, Associate in Arts; and Andrew Jeffrey Gilbert, General Technology - Welding

PICKENS COUNTY

FROM CENTRAL:

         Samantha Nicole King, General Technology - Early Childhood Development

FROM CLEMSON: 

         Alexander Pinckney Cobham, University Studies; and Anthony John Harvey, Human Resource Specialist

FROM EASLEY:

         Scott Michael Alexander, Industrial Electronics Technology; Brittany Chandler Blanton, Medical Office Specialist; Brandon Neil Booty, University Studies; William Benjamin Capell, University Studies; Denise Marie Kwiatek, Management; Danielle Elizabeth Matthews, University Studies; Codi Brynn Moore, Associate in Science; Adam David Moore, General Technology - Mechatronics; Casey Harrison Morgan, Associate Degree Nursing; Katlynn Ann Murphy, Associate in Science; Lauren Meredith Nicholson, Associate Degree Nursing; William Mark Ravan, Industrial Electronics Technology; David Morgan Rose, Industrial Electronics Technology; Julie Michelle Ross, Veterinary Technology; Karen Dickard Scott, Administrative Office Technology; Jared S Swavely, University Studies; Erica L Thompson, University Studies; and Karen Suzanne Zimmer, Associate Degree Nursing

FROM LIBERTY:

         Catherine Suzanne Clem, Associate Degree Nursing; Roy Bloom Costner, University Studies; Kevin Andrew Dennis, Associate Degree Nursing; Adam Carl Gilstrap, Criminal Justice Technology; Kevin Alexander Johnston, General Technology - Mechatronics; Ronnie W Little, University Studies; Scott Matthew Rawson, Machine Tool Technology; and Jacob Benjamin Stone, Industrial Electronics Technology

FROM NORRIS:

         Chad Anthany Hall, Industrial Electronics Technology; and Matthew Elcaine Jenkins, Industrial Electronics Technology      

FROM SIX MILE:

         Tonya Marie Arnett, Associate in Arts; Justin Alan Maness, General Technology - Mechatronics; Robert Joseph Piekutowski, General Technology - Welding; and Justin Matthew Schnee, General Technology - Mechatronics

Out of County 

FROM GREENVILLE:

         Kathleen Coleman, Veterinary Technology

-30-

Oncology Nurse Says Tri-County Classes Prepared Him for Second Bachelor’s Degree

Apr 22 Read More

Tri-County Technical College Commission Elects Officers

Apr 22 Read More

Veterinary Technology Adoption Day is April 23

Apr 16 Read More

Campus Health Fair (4/22/2014)

Apr 22 Read more

Alcohol and Other Drug Awareness "SAFE, Not Sorry" Summer Party (4/23/2014)

Apr 23 Read more

CU Advising Spring Semester (4/23/2014)

Apr 23 Read more

Alcohol and Other Drug Awareness "SAFE, Not Sorry" Summer Party (4/24/2014)

Apr 24 Read more

Connect to College Overview Sessions (4/24/2014)

Apr 24 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu