News

Monday, May 12, 2014

Michelin Chairman and President Pete Selleck delivered Tri-County Technical College's spring commencement address Thursday, May 8, at the Anderson Civic Center. 


Five Hundred and Eighty Graduate at Tri-County’s Spring Commencement

CONTACT:  LISA GARRETT, 646-1506

FOR IMMEDIATE RELEASE, 5/9/2014
(By Lisa Garrett)

Video Highlights of Commencement:
Processional
Congratulations Graduates!
Recessional
Photos:
Commencement Photo Album


ANDERSON --- When Michelin announced in 2012 it would build a new Earthmover tire plant in Anderson County, Michelin Chairman and President Pete Selleck challenged his team to hire as many local maintenance technicians as possible.

When the company opened the 800,000-square -foot manufacturing facility last year, the Michelin team exceeded this goal with 90 percent local hires --   among them nine Tri-County Technical College students who spent the last year as Michelin Technical Scholars, Mr. Selleck told the College's 580 graduates at the spring commencement held May 8 at the Anderson Civic Center.


"As a testament to the scholars themselves and Tri-County Technical College, all nine 2014 grads have passed our qualifiers and all will be working as maintenance technicians at our plants here in Anderson County.  To have 100 percent job compliance is truly remarkable," said Mr. Selleck, who is responsible for the coordination of all operations of the Michelin Group in North America (United States, Canada, and Mexico), consisting of 19 major manufacturing facilities, 22,000 employees and annual revenues of $10.76 billion.

"There is a significant benefit for Michelin in hiring locally. First, we know that we will retain local workers longer, and secondly we are investing back into the community where we live," he added.

Mr. Selleck said the Michelin Technical Scholars program is an important part of being able to secure local, career-ready maintenance workers   "It is essentially a full ride for those selected, and just as importantly, it provides the students hands-on experience as paid interns at one of the local production facilities. These plant internships are a key part of the educational process, and the general feedback is that this experience helps students better grasp the importance of the classroom training after they see and work on the real equipment," he said.

"For Michelin, the scholars program is good business. It is an investment, because ideally Michelin Tech Scholar graduates are gleaned for full-time jobs as maintenance technicians - a profession in high demand today."

Mr. Selleck stressed that not just technicians, but all of today's employees need a broader skill set than they did three decades ago, adding that  graduates are critical to America's future, especially those in the fields of science, technology, engineering and math.   

"The truth is that attaining a technical or engineering degree is tough. It is the harder path in school, but the sacrifice you make in the short term will pay off in the long term knowing how much your education and experience are coveted in today's workforce," he said.

He concluded his comments by congratulating the graduates for their hard work and tenacity.  "Today is one of those very rare days when you woke up and knew you would remember it for the rest of your life.  It is the culmination of years of hard work, sacrifice and dedication, and this is the time we take to mark a great milestone in life.  You should celebrate your accomplishment, because a degree and a job are important; but remember in the end it is really all about serving others."

Following the speech, Tri-County President Ronnie L. Booth and other College officials presented degrees, diplomas and certificates to the following graduates:

 

Anderson County

FROM ANDERSON:

Aaron Timothy Albert, Management; Neeha Zahra Ali, Associate in Arts; Nicholas Charles Andrews, Radio and TV Broadcasting; Mikalai Asetski, General Technology - Mechatronics; Amber Leigh Ashley, Accounting; Edward Earl Augsburger, General Technology - Mechatronics; Alysse Taylor Austin, Associate in Arts; Ernesto Mercado Avalos, Nursing; Amanda Leigh Bardin, Accounting; Amy Ann Baxter, Criminal Justice Technology; Blaise Michael Beard, General Technology - Mechatronics; Margorie Jenel Blackwell, Associate in Science; Austin Hunter Bolt, Nursing; Morgan Taylor Bost, Nursing; Roshanda Brawner, Radio and TV Broadcasting; Justin Ray Bryant, Medical Laboratory Technology; Payton Douglas Burdette, Computer Technology; April Nicole Burriss, Criminal Justice Technology; Katherine Linley Butler, Accounting; Dylan Mark Campbell, Industrial Supervision Technology; Hayley Morgan Carver, Nursing; Angela Rebekah Chastain, Data Entry Clerk; Jennifer Turner Clark, Nursing; Alexander O'Bryan Clayton, Radio and TV Broadcasting; Alexis Nicole Cobb, Medical Assisting; Daniel Robert Coen, Radio and TV Broadcasting; Christina Elizabeth Coker, Nursing; Daniel Lee Collier, Criminal Justice Technology; Hampton Earl Davenport, General Technology - Mechatronics; Juliann Elizabeth Davis, Management; Julie Amanda Dew, Associate in Arts; Preston Mark Dickson, Industrial Electronics Technology; Joye Kathryn Dimsdale, Associate in Science; Samantha Marie Donna, Radio and TV Broadcasting; Ashley Michelle Drake, Computer Technology; Adarryus Rasul Ellington, Industrial Electronics Technology; Claude E. Eudy, General Technology - Mechatronics; Betty W. Fant, Management; Vivian M. Figueroa, Associate in Science; Johanna Fleming, General Technology - Early Childhood; Markesia Zanasha Fowler, Criminal Justice Technology; Jonathan Carlisle Fulmer, Administrative Office Technology; Leslie Danielle Gamble, Associate in Science; Reese Francisco Garcia, Radio and TV Broadcasting; Melissa Ann Gilmer, Practical Nursing; Jimmy Williams Gore, General Technology - Mechatronics; Dennis Glen Gray, Industrial Electronics Technology; Ashley Nicole Greer, Associate in Science; Katherine Elizabeth Gromelski, Nursing; Robyn Lynn Hale, Medical Laboratory Technology; Rachel Hall, Nursing; Freeman Whit Hamilton, Industrial Electronics Technology; Christopher Grant Harbin, Basic Electronics; Morgan Alexandra Harbin, Criminal Justice Technology; Keri Denise Harris, General Technology - Early Childhood; Jeffrey Austin Haynie, University Studies (C2C); Brittany Michelle Herrell, Associate in Arts; Debra Elaine Hill, Associate in Science; Austin Luke Holadia, Management; Tonya Maria House, Nursing; Jacquelyn Elizabeth Hughes, Associate in Arts; Whitney Elizabeth Hunter, Medical Laboratory Technology; Michael LaShae Jones, General Technology - Mechatronics; Blake Jury, General Technology - Mechatronics; Vanessa Denene Keese, Practical Nursing; Crystal Rose King, Nursing; Travis O'Brian Knighton, General Technology - Mechatronics; Catherine Margaret Kolasky, Nursing; Elisabeth Rose Kuebler, Associate in Arts; Terrell Jeremy Ladson, General Technology - Mechatronics; Shelby Lorraine Leasure, General Technology - Early Childhood; William Stephen Leonard, Associate in Science; Donna Faith Mahaffey, Administrative Office Technology; Amanda Marie Marthaller, General Technology - Mechatronics; Tabitha Latish Martin, Law Enforcement and Corrections Services; Janie Davalisha Massey, Administrative Office Technology; Dustin Craig McConnell, Industrial Electronics Technology; Jennifer Lee Merideth, Associate in Science; Lesley Anne Michael, General Technology - Mechatronics; Chase Moon, General Technology - Welding; Nancy Jihae Moon, Associate in Arts; Nathaniel Christopher Moore, Computer Technology; Don Alan Morris, General Technology - Mechatronics; Maksim Moskalenko, Associate in Science; Leah Danielle Mosqueda, Nursing; Tasmariah Tasha Nash, General Technology - Early Childhood; Lauren Nichole Nix, Nursing; Kara Dawn Oglesby, Associate in Science; Shinquiea Shaquet Oliver, General Technology - Early Childhood; Peter Andrew Osborn, General Technology - Mechatronics; Ashlee Lauren Perkins, Management; Janet Rissa Peterson, Associate in Arts; Jeremy Mackenzie Pickens, Criminal Justice Technology; Maegan A. Pitts, Medical Laboratory Technology; Kathryn Marie Porter, Computer Technology; Ashley Elizabeth Powell, Associate in Arts; Kristen Brown Purdy, Associate in Science; Steven Edward Ragland, Jr., Digital Production Techniques; Philip Cecil Ray, General Technology - Mechatronics; Danielle Elise Redden, Nursing; James Allen Richards, Associate in Science; Darius Jamar Robinson, Radio and TV Broadcasting; La-Sonya Francine Robinson, Accounting; Soffion C. Robinson, Associate in Science; Roy William Sanchez, Computer Technology; Lisa Nicole Simmons, Accounting; Justice Rashad Sims, Radio and TV Broadcasting; Maja Sljivic, Nursing; Ryan Scott Sloan, Radio and TV Broadcasting; Accounties Lashan Smith, General Engineering Technology; Amanda Lynn Smith, Administrative Office Technology; Anna Barton Smith, Nursing; Valerie Marie Smith, Associate in Arts; Richard Ray Snead, Jr.., Associate in Science; Anthony Blake Stallings, Associate in Arts; Frances Maria Stallings, Associate in Arts; Joshua Lee Stamps, Associate in Arts; Diana Laquan Sullivan, Associate in Arts; Nicholas Ryan Surls, General Engineering Technology; Steven John Sutton, General Technology - Mechatronics; Shannon Marie Swanson, Associate in Science; Junaid Tahir, Associate in Science; Megan Elizabeth Tatham, Accounting; Corey Barton Taylor, Associate in Science; Zachary Lane Thompson, Industrial Electronics Technology; Carolyn Kirkwood Todd, Administrative Office Technology; Christina Rose Trahan, Management; Bailey Watson Trammell, Practical Nursing; Jean McGirt Trotter, Nursing; Madeline Katherine Tucker, Nursing; Kyle Lee Turpin, Engineering Graphics Technology; Maracia Oneita Tyler, Medical Assisting; Jennifer Leigh Vaughn, Practical Nursing; Gregory West Vieau, Associate in Science; Jenna Marie Wade, Nursing; Steven E. Waier, Management; Katelyn Louise Warhola, Associate in Arts; Deborah Sylvan Watson, Administrative Office Technology; Kaitlyn Elisabeth Webb, General Technology - Early Childhood; Charles Welborn, III, Criminal Justice Technology; Crystal Leigh Welborn, Nursing; Angie L. Whisnant, Practical Nursing; Marcus Jarrard Williams, Management; Wallshun Jamerez Williams, Management; Kendrick Alvin Wilson, Computer Technology; Devon James Wood, General Engineering Technology; and Bradley Eugene Yoder, Nursing

FROM BELTON:

Shana Dawn Allen, Nursing; Autumn Rousey Barnes, Nursing; Casey Wells Cook, Management; Lynsey Nicole Gailey, Practical Nursing; Kim Wood Gilliam, Nursing; Michele Graddy, Associate in Arts; Emily Amanda Hamby, Associate in Science; Hannah Rebecca Leslie, Nursing; Bobby Michael McCollum, Associate in Science; Jose Roberto Pedroza, Computer Technology; Rosendo Vega Resendez, General Technology - Mechatronics; Andrew Addison Shirley, Industrial Electronics Technology; Derrick Gerome Shoemaker, Management; David Foster Sims, General Engineering Technology; Misty Deanna Smith, Management; Alexandria Elizabeth Soto, Accounting; Caren Dawn Surrett, Data Entry Clerk; Holly Marie Thomason, Nursing; and Mark Anthony Waldon, General Technology - Welding

FROM HONEA PATH:

Andrew Keith Campbell, Associate in Science; James Wallace Hawkins, II, Radio and TV Broadcasting; and Monica Alisia Slater, Nursing

FROM IVA:

Angela Michelle Adams, Nursing; Jami McClain Broome, Practical Nursing; Kaylan Hawkins Brown, Associate in Science; Robert William Compton, Computer Technology; Kristen Mouchet Keener, Associate in Arts; Jarrett Chase Madden, General Technology - Mechatronics; Erich Blake McDonald, Basic Electronics; Adam Lee McMullan, General Technology - Mechatronics; Heather Mekel Reed, Medical Laboratory Technology; Sabrina Gabriella Swanerbury, Medical Laboratory Technology; and Dwight Blake Whitfield, Heating, Ventilation and AC Technology

FROM LA FRANCE:

Courtney Nicole Deardorff, Veterinary Technology; Gregory Scott Pierce, General Technology - Mechatronics; and James William Thrasher, Automotive Technology

FROM PELZER:

Erica Christine Boggs, Nursing; Latitia Lashunda Nicole Golden, Associate in Arts; Dale McCroskey, Industrial Electronics Technology; Matthew B. Paxton, Radio and TV Broadcasting; and Alicia E. Weaver, Administrative Office Technology

FROM PENDLETON:

Bry Hunter Anderson, Industrial Electronics Technology; John Ernest Berkeley, II, Associate in Arts; Chyna Dora Collins, Criminal Justice Technology; Sarah Lyn Drexler Six, Nursing; Brandon Todd Fuller, University Studies (C2C); John Edward Heatley, Associate in Science; Elizabeth Ruth Judd, Management; Julie Dale Lemons, Veterinary Technology; Manuel DeJesus Manley, Computer Technology; Steven Michael Massa, Associate in Science; William Douglas Thompson, Jr., Associate in Arts; Bradley Dexter Williams, Nursing; Brian Van Woodard, Nursing; and Dustin Lee Yorty, General Technology - Welding

FROM PIEDMONT:

Andrea Cantley Alerre, Nursing; Kristen Elizabeth Moise, Associate in Science; Jacob Ramsay Plyler, Industrial Electronics Technology; Dustin Tyler Williams, Criminal Justice Technology; and Natalie Elisa Wood, Administrative Office Technology

FROM STARR:

Stephanie Gail Braswell, Medical Laboratory Technology; Misty Gillespie Bridges, Practical Nursing; Devan Bradley Cheek, Basic Electronics; Marissa Cheyanne Davis, Basic Electronics; Ian Milas McCraw, Basic Electronics; Justin Hoyt Parnell, Basic Electronics; Courtney E. Smith, Associate in Science; Summer Netrell Smith, Administrative Office Technology; and Julie Anne Tennant, Management

FROM TOWNVILLE:

Joel Brandon Burton, Associate in Science; Monica McDonald Morehead, Nursing; Kathleen Parrish Noordhuizen, Nursing; and Anthony Tyler Varner, Industrial Electronics Technology

FROM WILLIAMSTON:

Christopher Scott Atkinson, Associate in Arts; Matthew Ryan Beresh-Bryant, Associate in Arts; Ashley Rose Brocklehurst, Medical Laboratory Technology; Sarah Isbell Campbell, Practical Nursing; William Charles Coffie, Computer Technology; Ashley Nicole Luquire, Management; Kayla Viann Massey, Management; Austin Lee McConnell, General Technology - Welding; Antoni Kazimar Pestka, Associate in Arts; Chelsey Lavonne Ragsdale, Administrative Office Technology; Zachary Nathaniel Sahms, Criminal Justice Technology; Ashley Michaela Timms, Management; and Caitlyn Jane Clardy Zearley, Associate in Science

Oconee County

FROM FAIR PLAY:

Christopher Paul Avery, Machine Tool Technology; Paul Edward Avery, Machine Tool Technology; Timothy Brian Carter, Radio and TV Broadcasting; Whitney Lee Owens, Management; and Channing Noel Vickery, Medical Assisting

FROM LONG CREEK:

James Austin Swafford, Industrial Electronics Technology

FROM MOUNTAIN REST:

Carmen Leigh Camp, Practical Nursing

FROM SALEM:

Frank David Bradley, Nursing; Cameron Mark Burrell, General Technology - Mechatronics; Chris Laymon Donahue, Computer Technology; Marlaina Brianne Good, Nursing; and Casey Allen Metz, Radio and TV Broadcasting

FROM SENECA:

Audrey Denise Bolt, Nursing; Samantha Michelle Bradley, Associate in Science; Denise Lynn Brady, Nursing; Amanda Diane Bundrick, Management; Reneisha Sharee Butler, Associate in Science; Stephanie Christian Carter, Radio and TV Broadcasting; Steven Matthew Clark, Associate in Science; Cody Boyd Crooks, Radio and TV Broadcasting; Jeremy Lloyd Davies, Automotive Technology; Darlene Miller Davis, Associate in Arts; Matthew Austin Dickerson, Associate in Arts; Jessica Ivy Donald, Associate in Arts; Emily Monique Drury, Associate in Science; Mary Lucille Drury, Nursing; Wyatt Jeffery Edgar, Industrial Electronics Technology; John Wyatt Eidson, Management; Rebecca Hanahan Erwin, Nursing; John Osburn Garrison, General Technology - Mechatronics; James Richard Gilden, Associate in Science; Rebecca Freeman Gilmer, Nursing; Brianna Hope Green, Human Resource Specialist; Melanie Ann Greenwood, Management; Jessica Howell Hanvey, Associate in Science; Kody Vaughn Hanvey, Associate in Science; Hannah Christen Harbin, Nursing; Jose Eduardo Hernandez, Associate in Science; Mark Allan Hester, General Technology - Welding; Jessica Noreen Holbrooks, Nursing; Forrest Anthony Hughes, General Technology - Mechatronics; Hannah Jameson, Nursing; Jeremy Jennings, Nursing; Corey Jerome Jones, General Engineering Technology; Alexander Dale Kokay, Industrial Electronics Technology; Robert Joseph Lightsey, General Technology - Mechatronics; Kristin Smith Long, Nursing; Joseph Etta Mbi, General Technology - Mechatronics; Ashton Rae McDonald, Management; Richard Domenic Metcalf, General Technology - Mechatronics; Coley Edward Moore, Associate in Science; Jessie Lyn Negro, Associate in Arts; Brian Jason Nicholson, Criminal Justice Technology; Litta Lanette Oglesby, Nursing; Kristen Marie Perry, Nursing; Myra Denise Robinson, Associate in Arts; Hazel Odaly Romero, Radio and TV Broadcasting; MacKenzie Anna Rozman, Associate in Arts; Victoria Gabriela Schiazza, Nursing; Judah Israel Slack, University Studies (C2C); Brandon James Smith, Computer Technology; Justin David Smith, Industrial Electronics Technology; Jonathan Michael Spearman, Industrial Electronics Technology; Tyler David Vaughan, Industrial Electronics Technology; Kristin Sue Watts, General Engineering Technology; Holly Christiana Webb, Veterinary Technology; Chanda Cary White, Associate in Arts; Taurean Shauntrell Wilson, General Technology - Welding; and Tyler Grant Yoder, Nursing

FROM TAMASSEE:

Jessica Elizabeth Davis, Nursing

FROM WALHALLA:

Anthony Tyor Brown, General Technology - Mechatronics; Brian Adam Collins, General Technology - Mechatronics; Rebecca Leigh Crittendon, General Technology - Early Childhood; Tabitha Leigh Crunkleton, Administrative Office Technology; Owen Seth Dixon, General Technology - Mechatronics; Jose M. Lazo, General Engineering Technology; Nicole Christine Lusk, Practical Nursing; Megan Paige Maloney, Associate in Science; Kyle Lee McAlister, General Technology - Mechatronics; Gladys Laverne McCoy, Administrative Office Technology; Elizabeth Ashley Neal, Associate in Science; Tammy Sue Oliver, Intro to Manufacturing Management Technology; Travis James Otto, General Technology - Welding; Sarah Michelle Pressley, Veterinary Technology; Brieanna Kay Reigers, Associate in Arts; Wanda P. Roach, Administrative Office Technology; Antelmo Vazquez, Jr., General Technology - Mechatronics; and Kristin Nicole Wilson, Practical Nursing

FROM WEST UNION:

William Howard Ballenger, General Technology - Welding; Leevon Daniel Bramlett, General Technology - Welding; Daniel Walter Cochran, Computer Technology; John Bradley Deaton, Industrial Electronics Technology; Brian David Dial, Associate in Science; James Horace Dodd, General Technology - Welding; Chris Lee Heffner, Machine Tool Technology; Cynthia Elaine Hopkins, Medical Laboratory Technology; Benjamin Wayne Keaton, Associate in Arts; Jennifer Moranchel, Accounting; Jenna Carmen Tannery, University Studies (C2C); and Jonathan Payne Waldrop, Industrial Electronics Technology

FROM WESTMINSTER:

Michael Ibanez Aguilar, Machine Tool Technology; Calla M. Blackwell, Associate in Arts; Bailee Montgomery Brock, Associate in Science; Lee Ann Bryant, Associate in Science; William Wesley Cromer, Jr., Nursing; Jaimie Arlene Fogarty, Administrative Office Technology; Ryan Oneil Gilbert, Computer Technology; Ke-Andra Shante Goodine, Associate in Arts; Candace Nicole Holbrooks, Practical Nursing; Devin Scottt Justus, Industrial Electronics Technology; Amanda Dawn Martin, General Technology - Early Childhood; Norma Jean Miller, Nursing; Rebecca Anne Norton, Radio and TV Broadcasting; Michelle B. Olbon, Associate in Science; Kiley Maryanna Rholetter, Accounting; Christopher Stephen Rogers, II, General Technology - Welding; Roger Lee Ruszkowski, Computer Technology; Gregory Thomas Scott, Industrial Electronics Technology; Colby Edward Watts, Heating, Ventilation and AC Technology; and Samantha Nicole Yates, Nursing

Pickens County

FROM CENTRAL:

Katherine Page Abercrombie, Nursing; Amanda Joelle Barry, Criminal Justice Technology; Matthew William Beringer, Associate in Arts; Stephanie Farrow Roberts Brock, Nursing; Jada Crouch Burkett, Associate in Science; Angela Marie Chapman, Management; Ryan Tate Cox, Radio and TV Broadcasting; Benjamin Tilman Derrick, Associate in Arts; Benjamin Charles Dobson, Veterinary Technology; Sarah Elizabeth Durham, Accounting; Brandon Dewitt Dyar, Associate in Science; Natalie Claire Goldsmith, Associate in Science; Whitney Taylor Hawkins, Nursing; Cassandra Deanne Hendrix, Associate in Science; Alexis Gabrielle Johns, Accounting; Bonnie Jean Johnson, Veterinary Technology; Kiera Elizabeth Johnston, Veterinary Technology; William Floyd Jones, Computer Technology; Lindsey Anna Kovarick, Veterinary Technology; Denisha Quintell Littles, General Technology - Early Childhood; Robert Quin Magee, General Technology - Mechatronics; Joseph Allen McCurry, Computer Technology; Reba Marie Miller, Nursing; Jamie Lyn Molloseau, Nursing; Jennifer Marie Newton, Nursing; Miranda Rose Oxner, Practical Nursing; Viola Jean Palacios, General Technology - Early Childhood; Olivia Mae Preisch, Nursing; Kimberly Elaine Steed, Criminal Justice Technology; Sara Diane Stukas, Nursing; Maeghan Halle Timothy, Associate in Arts; Christopher Rashad Trusty, General Technology - Mechatronics; Nicola Jean Whitelightning, Veterinary Technology; and James Allen Wilson, Nursing

FROM CLEMSON:

Aaron Mitchell Crawford, Computer Technology; Tevin Terrill Gleaton, Machine Tool Technology; Anthony John Harvey, Human Resource Specialist; Jenesis Johnson, Criminal Justice Technology; Joshua Caleb Morris, Practical Nursing; Dhara P. Patel, Associate in Science; Tulsi Pardip Patel, Associate in Arts; Ann-Elizabeth Holt Platt, Associate in Science; Sallyann Sullivan, Practical Nursing; Mark Wade Wickham, General Technology - Early Childhood; Felix Anthony Wilson, Jr., Radio and TV Broadcasting; and Geoffrey Gibert Wilson, General Engineering Technology

FROM EASLEY:

Joyce Ann Black, Practical Nursing; Cameron Charles Blanton, Accounting; Sarah Ann Bork, Associate in Science; Joshua Borm, Radio and TV Broadcasting; Sarah Elizabeth Brady, Nursing; Evan Blake Bryson, Associate in Science; Pamela Snyder Carter, Management; Lindley Davis Cauthen, Nursing; Ashleigh Danielle Coker, Associate in Arts; Krystle Michele Cothran, Nursing; Brookley Katherin Cromer, Associate in Arts; Jeremy Shane Duncan, Criminal Justice Technology; Jessica Breanna Lee Ferguson, Associate in Arts; Brian Scott Finley, General Technology - Mechatronics; Sabrina Suzette Franco, Practical Nursing; Monique Jodi Galloway, Administrative Office Technology; Johan Nils Peter Hakansson, Associate in Science; Michelle Lee Hammond, Computer Technology; Ethan A. Hannah, Industrial Electronics Technology; Donald Gene Holbrooks, Nursing; Anthony Donald House, Computer Technology; Constance Denice Hughes, Accounting; Robert Andrew Jewell, Management; Bonnie Jean Kay, Associate in Science; Dobson Galloway King, Associate in Science; James Lambert, Associate in Science; Jonathan Webster Lawing, Associate in Science; Toby Ian Maher, University Studies (C2C); Bobby Lane McDonald, Computer Technology; Anthony Christopher McGowens, Industrial Electronics Technology; Tanya Carleene Mikkelson, Nursing; Stormie Deserae Moore, Nursing; Keith Alan Moreland, Medical Office Specialist; Casey Harrison Morgan, Nursing; James Brendon Naylor, Criminal Justice Technology; Lauren Meredith Nicholson, Nursing; Brian Steven Ordonez, General Technology - Mechatronics; Casey Nichole Penson, Nursing; Zachary Taylor Rhodes, Industrial Electronics Technology; Amy Elizabeth Richards, Associate in Arts; Ashley Erickson Riley, General Technology - Early Childhood; David Morgan Rose, II, Industrial Electronics Technology; Zachary Daniel Russell, Heating, Ventilation and AC Technology; Ryan Keith Sanders, General Technology - Mechatronics; Brittany Suzanne Smith, Medical Office Specialist; Richard Austin Smith, Industrial Electronics Technology; Lauren Nicole Stack, Associate in Science; Lina Mohammad Tawam, Entrepreneurship/Small Business Management; Mischelle Dianne Weidman, Criminal Justice Technology; and Angelia Darlene West, Nursing

FROM LIBERTY:

Jeffrey Thomas Bolde, Criminal Justice Technology; Jared Avery Burgess, General Engineering Technology; Catherine Suzanne Clem, Nursing; Nathan Joshua Collins, Heating, Ventilation and AC Technology; Samantha Lace Crawford, Radio and TV Broadcasting; Kevin Andrew Dennis, Nursing; Richard Arlin Everett, Machine Tool Technology; Suhaylah Faruq, Associate in Science; Andre Junior Gambrell, General Technology - Mechatronics; Joycelynn Elizabeth Hammond, Associate in Arts; Krista Holly Harding, Management; Eric Ryan Hawkins, Industrial Electronics Technology; Andrea Elaine Long, Practical Nursing; Stacy Jean McRae, Nursing; Waylon Bry Moore, University Studies (C2C); Brittany Fonda Nicholson, Associate in Science; Bryan Chase Owen, General Engineering Technology; Luke Allen Ramey, Industrial Electronics Technology; Kaci Ashton Smith, Associate in Science; Meghan Virginia Smith, Nursing; Ashley Lauren Thompson, Management; and Adam Seth Tourtellot, General Technology - Welding

FROM NORRIS:

Jennifer Billings Smith, Accounting; and Rebecca Erin Tapp, Administrative Office Technology

FROM PICKENS:

Jacob Travis Anthony, Criminal Justice Technology; Joseph Dale Barton, Computer Technology; Haley Marie Brezeale, Administrative Office Technology; Nancy Elizabeth Brown, Veterinary Technology; Amber Nichole Cantrell, Administrative Office Technology; Cameron Mark Childs, Nursing; Stephanie Nicole Greene, Medical Laboratory Technology; Chad Anthany Hall, Industrial Electronics Technology; Krysti-Ruth Elizabeth Hannah, General Technology - Early Childhood; Emily Suzanne Harper, Nursing; Brittany Bryant Hayes, Nursing; Aaron William Hester, Industrial Electronics Technology; Johnathon Alan Hyder, Criminal Justice Technology; James Douglas Kelly, Criminal Justice Technology; Arthur Madden, Computer Technology; Joshua Douglas Matthews, General Technology - Mechatronics; Carley Danielle McCall, University Studies (C2C); Lindsey Rebekah McCall, Nursing; Kellie Ann Nelson, Medical Office Specialist; Amanda Eades O'Neal, Accounting; Brandon Michael Philbeck, Industrial Electronics Technology; Megan Danielle Ponce, Medical Laboratory Technology; Cody Matthew Powell, Industrial Electronics Technology; Kaley Amanda Powell, Criminal Justice Technology; Andrea Corn Trotter, Nursing; and Jessica Stancil Wilson, Medical Office Specialist

FROM SIX MILE:

Zachary Brown Alexander, Industrial Electronics Technology; Eric David Bickle, Associate in Arts; Nicole Marie Downs, Associate in Science; Dale Eugene Entrekin, Management; Robin Michelle Henderson, Medical Laboratory Technology; Dustin Dean Nealy, General Technology - Mechatronics; Christopher Isaac Rampey, Heating, Ventilation and AC Technology; Michael Corey Wyatt, Industrial Electronics Technology; and Bre'Anna Nicole Young, Veterinary Technology

FROM SUNSET:

Zachary Tanner Dunaway, Heating, Ventilation and AC Technology; Taylor Renee Golden, Accounting; and Dorothy Lynn Warren, Nursing

OUT OF AREA:

FROM ABBEVILLE:

Monica Terrell Leach, Nursing; and Ruby Vanessa Lynch, Administrative Office Technology

FROM ALEXANDRIA:

Alison Marie Livsey, Nursing

FROM ALTOONA:

Laurence Lempriere Prince, III, Associate in Arts

FROM AUSTELL:

Tanya Taylor Ashworth, Data Entry Clerk

FROM BARNWELL:

Auburn Raye Walters, Nursing

FROM BOILING SPRINGS:

Lisa Jean Kimbrell, Veterinary Technology

FROM BUFFALO:

Daniel Tyler Grady, General Technology - Mechatronics

FROM CLAYTON:

Dottie Lynne Altman, Nursing

FROM CLOVER:

Justin Taylor Ashley, Associate in Science

FROM COLUMBIA:

Jessica Nicole Childress, Nursing; Lauren Elizabeth Collins, Associate in Arts; Hannah Lorraine Cox, Nursing; John Patrick Mattox, Associate in Arts; and Abigail Ann McCartney, Management

FROM DONALDS:

Brittany Nicole Wilson, Nursing

FROM ELBERTON, GA:

Ande Rae Johnson, Associate in Science

FROM ENOREE:

Dylan Kyle Collins, General Technology - Mechatronics; and Laurel J. Hanna, Veterinary Technology

FROM EVANS:

Emily Finger, General Technology - Early Childhood

FROM FOUNTAIN INN:

Lauren Rene Stephens, Veterinary Technology

FROM GILBERT:

Matthew James Ritter, Associate in Science

FROM GREENVILLE:

Donald McKay Allston, IV, General Engineering Technology; James Tyler Barnes, Radio and TV Broadcasting; Lauren Taylor Batson, Veterinary Technology; Kristin Michelle Frazier, Medical Office Specialist; Jillian Marie King, General Technology - Early Childhood; Liakae V. Motloenya, Veterinary Technology; Mary Frances Perkins, Nursing; Ivey Nicole Perry, Practical Nursing; Patricia Margaret Schillaci, Administrative Office Technology; and Brittany Nicole Wyatt, Administrative Office Technology

FROM GREENWOOD:

Mary Rebecca Sligh, Associate in Science

FROM GREER:

Geoffrey Taylor Ball, Management; Tyler S. Bartel, Associate in Arts; and Randall Mark Ippolito, Associate in Science

FROM HARTWELL, GA:

Greta Ann Eberhardt, Nursing; Cynthia Ann Gray, Associate in Science

FROM ISLE OF PALMS:

Erik Lawrence Hanson, Associate in Science

FROM LAKEMONT:

Sharon Kay Stewart, Associate in Science

FROM LANCASTER:

Tyler Andrew Hinson, General Technology - Mechatronics

FROM LAWERENCEVILLE, GA:

Josita Senat, Practical Nursing

FROM LEXINGTON:

Heather Nicole Green, Associate in Science; and Kathryn Elaine Wyndham, Nursing

FROM MOUNT AIRY, NC:

Karen Denise McEntyre, Nursing

FROM MULLINS:

William Satcher Bell, Criminal Justice Technology

FROM NINETY SIX:

Kameron Mckenzie Berry, Associate in Science

FROM PAMPLICO:

Toby Hugh Calcutt, Criminal Justice Technology

FROM PAULINE:

Austin Eli Payne, Management

FROM RENO:

Tiffany S. Sneed, Practical Nursing

FROM RIDGELAND:

Dan Martin McDonald, Jr., Criminal Justice Technology

FROM ROSWELL:

Sarah Ann Bacon, Nursing

FROM SAINT STEPHEN:

Victoria Leigh Grimsley, General Technology - Early Childhood

FROM SAVANNAH, GA:

Euphemia Achee Binda, Nursing

FROM SHARON:

Jacob Eugene Ramsey, Industrial Electronics Technology

FROM SIMPSONVILLE:

Sarah Marie Murphy, Veterinary Technology; and Ashley Lynne Woodruff, Veterinary Technology

FROM SLATER:

Tabitha Shumway Fiske, Nursing

FROM STONE MOUNTAIN, GA:

Larry Leon Harrison, Criminal Justice Technology

FROM SUMMERVILLE:

Kari Lynn Ann Lavoie, Associate in Arts; and Benjamin Cone Tupper, Associate in Arts

FROM TAYLORS:

Hana Maria Aoun, Criminal Justice Technology

FROM TRAVELERS REST:

Ashley Brooke Walker, Associate in Science

FROM WEST COLUMBIA:

Haley Elizabeth Anderson, Associate in Science

ALSO GRADUATING:

Erica Michelle Duran, Radio and TV Broadcasting; Tyler Alexander Evans, Criminal Justice Technology; Ryan Dale Fields, Machine Tool Technology; Phillip C. Parker, Associate in Arts; and Amanda Jacqueline Trotter, Financial Accounting

-30-

 

           

Tri-County’s Foundation Board Welcomes Two New Members

Read More

Tri-County’s Licensed Practical Nursing Program Receives Continued Eight-Year Accreditation

Read More

The Grainger Foundation Supports Tri-County Technical College, Welding Department

Read More

Labor Day (College Closed) (9/1/2014)

Sep 1 Read more

Lunch-N-Learn Workshop on Time Management (9/2/2014)

Sep 2 Read more

Get Connected-Anderson Campus (9/3/2014)

Sep 3 Read more

Clemson University Advisors on Campus (9/3/2014)

Sep 3 Read more

Prevention of Sexual Assault Workshop (9/3/2014)

Sep 3 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu