News

Friday, March 15, 2013


One Hundred and Eighty-Three Students Named to President’s List for Fall 2012

FOR IMMEDIATE RELEASE                                             3/15/2013

         PENDLETON --- One hundred and eighty-three students have been named to Tri-County Technical College's President's List for fall 2012.

         To be eligible for the President's List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 4.00; and cannot earn a "F," "WF," or "U" grade for courses numbered 100 or below. 

ANDERSON COUNTY

FROM ANDERSON:

         Jesse Jo Albanese, Associate Degree Nursing; Blaise Michael Beard, Mechatronics Technology; Charles Louis Caler, Management; Marjorie Sullano Cohron, Administrative Support; Kevin Herbert Cox, Machine Tool Technology; Tory Talmadge Dennis, Management; Preston Mark Dickson, Industrial Electronics Technology; Ryan Dale Fields, Machine Tool Technology; Savannah Nancy Gelinas, Associate in Arts;  Gregory Charles Gilliland, Associate in Science; Denequa Yulanda Harper, Mechatronics Technology; Dale Henrique, Computer Technology;  Cynthia Ruth Jeffcoat, Management; Stephanie Elizabeth Johnson, Radio and Television Broadcasting;  Blake  Jury, Mechatronics Technology; Robert Chandler Kay, Associate in Arts;  Carolyn Annetta Kirkwood, Administrative Office Technology; George Krutitskiy, Associate in Science;  Jane E. Kuebler, Associate in Science;  Shelby Lorraine Leasure, Early Childhood Development;  Sumeyya Shaheen Malik, Associate in Arts; Tasmariah Tasha Nash, Early Childhood Development;  Lisa Ann Neighbors, Industrial Electronics Technology;  Bhavik Rajendra Patel, Associate in Science; Katie Lynn Price, Associate Degree Nursing;  Katherine Linley Owen Smith, Accounting; Amanda Marie Smith, Practical Nursing; Jennifer Dawn Standridge, Administrative Office Technology; Sarah Sinclair Stevens, Associate Degree Nursing;  Steven John Sutton, Mechatronics Technology;  George Fred Taylor, Management;  Anna Cole Thompson, Veterinary Technology;  Deborah Lea Wert-Ferner, Management;  Mark Wade Wickham, Early Childhood Development; Ronnie Lee Williamson, Criminal Justice Technology; and Niki L. Wright, Management

FROM BELTON:

         Brian Steven Horne, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; Aleksandra Mereshko, Associate in Science; Rosendo VegaResendez, Mechatronics Technology; and Jamie Nichole Threlkeld, Administrative Office Technology

FROM IVA:

         Ethan Simpson Arnold, Industrial Electronics Technology; Damien Tyler Ashworth, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; and Adam Lee McMullan, Mechatronics Technology

FROM PENDLETON:

         Crystal Louise Brazell, Medical Laboratory Technology; Aimee Jutras Cole, Transition Nursing; and Laura Louise McGarry, Industrial Electronics Technology

FROM PELZER:

         Dale McCroskey, Industrial Electronics Technology

FROM PIEDMONT:

         Maxwell Pearson Davenport, General Studies; Craig Ellison Davenport, Mechatronics Technology; Darren Brennen Deavers, Associate in Arts; and Jacob Ramsay Plyler, Industrial Electronics Technology

FROM STARR:

         Stephanie Gail Braswell, Medical Laboratory Technology

FROM TOWNVILLE:

         Judy Annette Caudell, Administrative Office Technology; and Tracey Davis Hauser, Accounting;

FROM WILLIAMSTON:

         Brian David Feil, Welding Technology; Savannah Kate Ott, Administrative Office Technology; Kayla Deborah Reed, Medical Office Specialist; and Sarinda Gynay Schuch, General Engineering Technology

OCONEE COUNTY

FROM FAIR PLAY:

         Austin Van Hopkins, Associate in Science; and Whitney Lee Owens, Management

FROM LONG CREEK:

         James Austin Swafford, Industrial Electronics Technology

FROM NEWRY:

         Susan Marie Markiewicz, Associate in Science

FROM SALEM:

         Grant William Baxter, Welding Technology

FROM SENECA:

         Sarah Grace Armentrout, Veterinary Technology; Austin William Cater, Mechatronics Technology; Kaitlin Elizabeth Hope Coleman, Associate in Arts;  Jeremy Lloyd Davies, Automotive Technology; Cody Levi Dunton, Associate in Science;  Lori  Houck, Accounting;  Alexis Gabrielle Johns, Accounting;  Jena Nicole Kerr, Practical Nursing;  Alice Louise Martin, Associate in Arts;  Annie G McNeill, Medical Office Specialist;  Richard James Oraham, Mechatronics Technology; William Joseph Pointer, Computer Technology;  Rachel Louise Saylor, Administrative Office Technology; James Robert Harold Sweenor, General Engineering Technology; and Tyler Brian Watkins, Industrial Electronics Technology

FROM WALHALLA:

         Brian Adam Collins, Mechatronics Technology; Owen Seth Dixon, Mechatronics Technology; Melanie Ann Greenwood, Management; Joseph Patrick McDavid, Associate in Science; Robin C Davis Padgett, Associate in Arts; Kellie Renee Rose, Associate in Science; and Robert Adolf Sloan, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology

FROM WEST UNION:

         William Howard Ballenger, Welding Technology; Micah Preston Bianco, Associate in Science; and Brian David Dial, Associate in Science

FROM WESTMINSTER:

         Calla M. Blackwell, Management; Junior Layne Chupp, Industrial Electronics Technology; Larry James Entrekin, Industrial Electronics Technology; Daniel Myers Foster, Welding Technology; Jennifer Ellen Hopkins, General Engineering Technology; Shawn Kistler Johnson, Radio and Television Broadcasting; and Justin Ross Williams, Associate in Arts

PICKENS COUNTY

FROM CENTRAL:

         Lindsey Marie Adam, Associate in Science; Sarah Elizabeth Durham, Accounting; Lindsey Anna Kovarick, Veterinary Technology; Viola Jean Palacios, Early Childhood Development; Kenneth Otto Sisco, Machine Tool Technology; Nicola Jean Whitelightning, Veterinary Technology; and Samuel Chathan Wigley, Associate in Arts

FROM CLEMSON:

         Jennifer Lynn Hoffman, Associate in Science; Kiera Elizabeth Johnston, Veterinary Technology; Margaret Jane Jones, Associate in Science; Nicholas Mark Masto, Associate in Science; Dustin Billy Merritt, Associate in Science; Maxwell Gordon Pfeiffer, University Studies; Patricia Margaret Schillaci, Administrative Office Technology; and Amanda Lynn Smith, Administrative Office Technology

FROM EASLEY:

         Cetera Le'Royce Alexander, Administrative Office Technology; Sarah Ann Bork, Associate in Science; Evan Blake Bryson, Pre-Pharmacy; Ethan Jerald Cleveland, Mechatronics Technology; Mason Colt Davis, Industrial Electronics Technology; Lauren Brooke Dennis, Associate in Arts; Megan Leigh Dickard, Administrative Office Technology; Justin Lee Gardo, Associate in Science; Jonathan Blake Gravley, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; Jessica Ann Gray-Brewer, Welding Technology; Ashley Denise Hare, Management; Kenneth Wayne Higgins, Mechatronics Technology; Adam Griffin Holder, Mechatronics Technology; Robert James Irvine, Associate in Science; Michael Stephen Knight, Industrial Electronics Technology; Jeffrey Aaron Koenen, Management; Bobby Lane McDonald, Computer Technology; Zachary William Girard McIntyre, Associate in Science; Joseph Michael McKenzie, Mechatronics Technology; Joseph Ryan Muth, Radio and Television Broadcasting; Andrew Jeremy Pittman, Expanded Duty Dental Assisting; Zachary Taylor Rhodes, Industrial Electronics Technology; Ashley Ann Riggins, Associate Degree Nursing; Ashley Erickson Riley, Early Childhood Development; Jessica Marie Skelton, Associate Degree Nursing; Lee Anna Stimis, Industrial Electronics Technology; Kayla Nicole Thompson, Associate in Science; Shana Renee Underwood, Early Childhood Development; Kristin Bethany Wilkie, Early Childhood Development; and Dawn Marie Wilson, Administrative Office Technology

FROM LIBERTY:

         Janet R Bryant, Associate in Arts; Samantha Lace Crawford, Radio and Television Broadcasting; Suhaylah Faruq, Associate in Science; Jennifer Lynn Gerlach, Early Childhood Development; Eric Ryan Hawkins, Industrial Electronics Technology; Beth Anne Krupp, Expanded Duty Dental Assisting; Tyler Burk Kurth, Computer Technology; Kristin Danielle Lee, Radio and Television Broadcasting; Elizabeth Nichole Norris, Associate in Arts; Luke Allen Ramey, Industrial Electronics Technology; Amy Smith, Associate in Science; and Luciemarie Elizabeth Sturtevant, Management

FROM NORRIS:

          Rebecca Erin Tapp, Administrative Office Technology

FROM PICKENS:

         Shannon Robin Alexander, Medical Office Specialist; Candace Leigh Ann Atkins, Medical Office Specialist; Jennifer Elizabeth Eades, Associate in Arts; Krysti-Ruth Elizabeth Hannah, Early Childhood Development; Reba Jo Kruse, Associate Degree Nursing; Jennifer Welborn Mitchell, Associate in Arts; Cody Matthew Powell, Industrial Electronics Technology; Beverly Renee Sweet, General Engineering Technology; and Rachel Elizabeth Trainer, Associate in Arts

FROM SIX MILE:

         Brandon Richard Anderson, Computer Technology; Davison Scott Medlock, Associate in Science; and Dustin Dean Nealy, Mechatronics Technology

FROM SUNSET:

         Melissa Lea Smith, Administrative Office Technology

OUT OF COUNTY

FROM FLORENCE:

         Joseph Benjamin Finklea, Welding Technology

FROM FORT MILL:

         Denish Kishorchandra Parekh, Associate in Science

FROM GREENVILLE:

         James Tyler Barnes, Radio and Television Broadcasting

FROM GREER:

         Leslie Kristine Hunnicutt, Veterinary Technology

FROM LEXINGTON:

         Taylor Dee Martin, Associate in Arts

FROM MOUNT PLEASANT:

         Robert Christopher Bermudez, Associate in Science

FROM NORTH CHARLESTON:

         Pamela Deneace Wyant, Associate in Arts

FROM PINEWOOD:

         Kelsey Ann Carlisle, Associate in Science; and Mary Katelyn Carlisle, Associate in Science

FROM SIMPSONVILLE:

         Kathryn Michelle Rutledge, Associate in Arts; and John-Oliver Jewell Valentin, Associate in Science

FROM TRAVELERS REST:

         Kelly Ann Melton, Associate in Arts

FROM UNION:

         Daniel Perry Harmon, Mechatronics Technology

OUT OF STATE

FROM EVANS, GA:

         Emily Finger, Early Childhood Development

FROM LAWRENCEVILLE, GA:

         Adam Daniel Carroll, Associate in Science; and Teylor Nichole Newsome, Associate in Science

FROM HUNTERSVILLE, NC:

         Merritt Emerson Williams, Associate in Science

-30-

Tri-County Technical College Fills Three Leadership Positions

Read More

Tri-County to Host Town Hall Forum for Candidates October 15 at Tri-County

Read More

CMT Network Partners with Tri-County to Empower Education

Read More

Clemson University Advisors on Campus (10/27/2014)

Oct 27 Read more

Mushrooms: Cultivation, Composting, Biological Filters, and Medicine (10/28/2014)

Oct 28 Read more

Fall Bash-Pendleton Campus (10/29/2014)

Oct 29 Read more

Clemson University Advisors on Campus (10/29/2014)

Oct 29 Read more

Sanitation of Microbacteria Lecture (10/29/2014)

Oct 29 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu