News

Monday, July 9, 2012


Three Hundred-and-Seventy-Two Students Named To Tri-County’s Dean’s List for Spring 2012 Semester

FOR IMMEDIATE RELEASE                                                      7/6/2012

         PENDLETON --- Three hundred-and seventy-two students have been named to Tri-County Technical College's Dean's List for the spring 2012 semester.

         To be eligible for the Dean's List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 3.50 - 3.99; and obtain a grade of "A" or "B" in courses numbered 100 or below, if grades of A and B are part of the grading system for courses.

Anderson County

FROM ANDERSON:

         Tiffany Lynn Anderson, Expanded Duty Dental Assisting; James Fletcher Barnes, Associate in Science; James Edward Bensen, Associate in Science; Austin Hunter Bolt, Associate Degree Nursing; Bradley Sullivan Bolt, Associate in Science; Ronald Booker, Associate in Arts; Angela Michelle Breazeale, Medical Assisting; Candi Lynn Buckner, Expanded Duty Dental Assisting; Charles Louis Caler, Management; Deanna Cancello, Associate in Arts; Hayley Morgan Carver, Associate Degree Nursing; Zuri Marquaye Chancler, Expanded Duty Dental Assisting; Craig Lee Chasteen, General Technology; Allison Leigh Clamp, Surgical Technology; Floyd Hampton Coates, General Engineering Technology; Billy Joe Coker, Accounting; Russell Wesley Copeland, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Kenneth Michael Denmon, General Technology; Brenda Diane Evans, Medical Assisting; Craig Kenneth David Fatt, Associate in Arts; Michelle Suzanne Fisher, Criminal Justice Technology; Jonathan Carlisle Fulmer, Management; Sonya Melissa Gambrell, Management; Adrian Nicole George, Associate in Arts; Sue Katherine Gonda, Associate Degree Nursing; Hettie Jewel Goodin, Management; Megan Nicole Granger, Associate in Arts; Katherine Elizabeth Gromelski, Associate Degree Nursing; Albert Groves, General Technology; Heath Allen Haskett, General Technology; Phillip Craig Hawkins, Industrial Electronics Technology; Bradley Hendershot, General Technology; Latoya Patrice Hill, Medical Assisting; Kasey Elizabeth Hoskins, Expanded Duty Dental Assisting; Tonya Maria House, Transition Nursing; Jacquard Hunter, Mechatronics Technology I; Lauren Marie Jamison, Associate Degree Nursing; Stephanie Elizabeth Johnson, Radio and Television Broadcasting; Velvet Bonita Johnson, Administrative Office Technology; Cheyenne Kaitlyn Lafy, Associate in Science; Courtney Brooke Lee, Administrative Office Technology; William Stephen Leonard, General Technology; David Richard Machen, Associate in Arts; Amanda Marie Marthaller, General Technology; Louvenia Denise McCottrell-Merrick, Computer Technology; Kelsey Michelle McCown, Associate Degree Nursing; Deshana Bannister McGuire, Administrative Office Technology; Robby Paul Meredith, Associate in Arts; Matthew Allen Parido, General Engineering Technology; Janet Rissa Peterson, Associate in Arts; Karen Fawna Pitzer, Associate in Science; Jason Alexander Roberts, Radio and Television Broadcasting; Richard Glen Scott, Computer Technology; Jeffrey L Scruggs, General Engineering Technology; Cashandra Lacreisha Seabrook, Associate in Science; Lisa Nicole Simmons, Associate in Science; Amanda Marie Smith, Practical Nursing; Matthew Liggins Smith, Associate in Science; Charmaine J. Staggers, General Engineering Technology; Kayla Lee Stone, Surgical Technology; Junaid Tahir, Associate in Science; Bryan Melvin Taylor, General Engineering Technology; Shannon Kay Timmons, Management; Emily June Voyles, Associate in Science; April Denise Wardlaw, Surgical Technology; Alan Wayne White, Industrial Electronics Technology; Justin Brian Whitfield, General Technology; William Kyle Whitman, Associate in Arts; Mark Wade Wickham, General Technology; Mallory Shea Williams, Computer Technology; Faith Nicole Wood, Criminal Justice Technology; Nicholas Robert Yarid, Associate in Science; and Carrie Elaine Zenoni, Medical Assisting

FROM BELTON:

         Shana Dawn Allen, Associate Degree Nursing; William Hanks Donaldson, Associate in Arts; Kevin Michael Harris, General Technology; Holly Denise Owens, Associate in Arts; Jose Pedroza, Associate in Science; Mayra C. Pravia, Expanded Duty Dental Assisting; and William Michael Surprenant, Industrial Electronics Technology

FROM HONEA PATH:

         Kenzie Sharie Brock, Associate in Science; Christopher Scott Brown, Associate in Science; Sarah Renee Dunlap, Associate in Science; Drake Anthony Hanley, General Technology; and Joel Newton Parker, General Technology

FROM FAIR PLAY:

         Mindy Alicia Akin, Administrative Office Technology; Christopher Paul Avery, Machine Tool Technology; Paul Edward Avery, Machine Tool Technology; and Mary Gearline Campbell, Associate Degree Nursing

FROM IVA:

         Ethan Simpson Arnold, Industrial Electronics Technology; Forest Anthony Grice, Associate in Arts; Angela Marie Hughes, Management; Anna Victoria McCallum, Associate in Science; Griffin Meredith Thomas, Associate in Science; Dwight Blake Whitfield, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; and Britney Danielle Wood, Associate in Science

FROM PELZER:

         Courtney Leigh James, Associate in Arts; Donald John Joslyn, Criminal Justice Technology; Dennis J Rector, Management; and Zachary Michael Whitlock, Associate in Arts

FROM PENDLETON:

         Veronica Lizeth Elias, Expanded Duty Dental Assisting; Janet McNeil Hunteman, Associate in Arts; Laura Louise McGarry, Industrial Electronics Technology; Savannah Lee Smith, Veterinary Technology; Timothy Kyler Watt, Industrial Electronics Technology; and Bradley Dexter Williams, Associate Degree Nursing

FROM PIEDMONT:

         Morgan Ashley Beck, Associate Degree Nursing; Jesse Dean Garner, General Technology; Amber Diandra Jones, Radio and Television Broadcasting; Catherine Kent, Management; and Kayla Elizabeth Lockaby, Associate in Arts

FROM SANDY SPRINGS:

         Chase Murphy Brown, Associate in Science

FROM STARR:

         Tanya Taylor Ashworth, Administrative Office Technology; Stephanie Gail Braswell, Medical Laboratory  Technology; Dekota James Burdette, Management; Kimberly Ann Fuhrman, Associate in Science; Emily Elizabeth Hendrix, Associate Degree Nursing; Yelena I Kupelskaya, Administrative Office Technology; and Kirsty Deanna Smith, Veterinary Technology

FROM TOWNVILLE:

         Jonathan Edward Beckenhauer, General Technology; David Randall Gilstrap, General Technology; Nova Dzidra Heaton, Associate Degree Nursing; and Heather Nicole Williams, Expanded Duty Dental Assisting

FROM WILLIAMSTON:

         Amanda Ann Bogan, Expanded Duty Dental Assisting; Weston Alexander Fulbright, General Technology; Nichole Elizabeth Griffin, Criminal Justice Technology; Miranda Wilson Howard, Management; Savannah Kate Ott, Administrative Office Technology; Jima Leigh Schuch, Criminal Justice Technology; Sarinda Gynay Schuch, General Engineering Technology; and Kimberly Marie Shappell, Associate in Arts

Oconee County

FROM LONG CREEK:

         Timothy Wayne Cox, General Technology 

FROM MOUNTAIN REST:

         Ty Michael Strickland, Associate in Science

FROM SALEM:

         Frank David Bradley, Associate Degree Nursing; Michael Edward Gent, Accounting; and Jessica Lyn Piersanti, Associate Degree Nursing

FROM SENECA:

          Katrina Rena Barton, Management; Ashley Nicole Blackmon, Associate in Science; Janna Denise Bryson, Medical Laboratory  Technology; Greer Wyatt Chambers, Associate in Arts; Dana Elliott Chappell, Management; Robert Hudson Chasteen, Management; Ethan Patrick Churchill, Associate in Science; Katrina Ann Corson, Associate in Science; Michael Wayne Dockins, Associate in Science; Hannah Christen Harbin, Associate Degree Nursing; Jeremy Jennings, Associate Degree Nursing; Kevin Clay Johnson, General Technology; Emily Joy Kanagy, Associate Degree Nursing; Douglas Howard Leslie, Associate in Science; Annie G. McNeill, Medical Office Specialist; Nicholas David Mitchell, Associate Degree Nursing; Julie Tilley Pope, Associate in Arts; Cheryl Renee Rackley, Medical Office Specialist; Sheila Marie Seats, Administrative Office Technology; Shaneka Rene' Skelton, Medical Office Specialist; Robin Ellen Smith, Administrative Office Technology; Joshua Glick Spencer, Associate in Science; Jessica Marie Templeton, Medical Laboratory  Technology; Aaron Joseph Timmons, Associate in Science; and Alex Michael West, Associate in Arts

FROM WALHALLA:

         Christopher Michael Belcher, Associate in Science; Angela Leigh Blackwell, Accounting; Roger Dale Burrell, Industrial Electronics Technology; Samantha Marie Donna, Radio and Television Broadcasting; Madison Ashley Harvey, Associate in Arts; Jordan Raye Kelly, General Technology; John David Pressley, General Technology; Kaylynn Marie Sandell-Young, General Technology; Amy Michelle Weaver, Associate Degree Nursing; and William Harvel Wham, Associate in Science

 

FROM WEST UNION:

         Kylie Lauren Ayres, Expanded Duty Dental Assisting; Noah Justin Carver, General Technology; Blake Elliott Jennings, Radio and Television Broadcasting; and Mitch A. VanSickle, Management

FROM WESTMINSTER:

         Calla M. Blackwell, Management; Adam Samuel Cobb, Industrial Electronics Technology; Allison Christine Hampton, Administrative Office Technology; Cody Luke McGuffin, Computer Technology; Samuel Eugene Morton, Industrial Electronics Technology; Danny Alen Roach, General Technology; Justin Ross Williams, Associate in Arts; and Zachary Ty Wilson, Criminal Justice Technology

Pickens County

FROM CENTRAL:

         Heather Renee Brewer, Medical Assisting; Jennifer Marie Carroll, Administrative Office Technology; Zachary Adam Cole, Associate in Arts; Natashia Mochty Davis, Management; Jeffrey Scott Dove, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Matthew James Edwards, Associate in Arts; Davia Sloan Gandy, Associate Degree Nursing; Jill Ellen Garrett, Associate Degree Nursing; Mary Kate Gault, Associate in Arts; Kiaundria Latasha Hicks, Administrative Office Technology; James Zachary Hooper, Associate in Arts; Bonnie Jean Johnson, Veterinary Technology; Alishia Marie Kahan, Associate in Arts; Hayden Preston Miller, Associate in Science; Carrie Lynn Morgan, Criminal Justice Technology; Jessica May Brodie Nasmyth, Associate in Science; James Forrest Phillips, General Technology; Susanna Reid Powers, Associate in Arts; Olivia Mae Preisch, Associate Degree Nursing; Megan Ranzie Schumpert, Medical Laboratory  Technology; Crystal M. Symons, Medical Laboratory  Technology; Nicola Jean Whitelightning, Veterinary Technology; and Melanie Christa Young, Associate in Arts

FROM CLEMSON:

         Daniel Lee Collier, Crime Scene Investigations; Dustin Billy Merritt, Associate in Science; Seth Lee Monroe, Industrial Electronics Technology; Patricia Margaret Schillaci, Administrative Office Technology; Elliott Jacob Smith, Management; Christopher Thomas Turner, Industrial Electronics Technology; and Christopher Scott Whetsel, Associate in Arts

FROM EASLEY:

         Ruth Arnold, Associate Degree Nursing; Joseph Alan Atkinson, General Technology; Dillon Lee Baldwin, Industrial Electronics Technology; Alisha Brooke Barnes, General Technology; William Russell Beasley, Associate in Science; Matthew Jospeh Bouwkamp, Welding Technology; Mercedes Lynn Cox, Radio and Television Broadcasting; William Zachary Craigo, Industrial Electronics Technology; Cody Dennis Crumpton, Industrial Electronics Technology; Lindley Erin Davis, Associate Degree Nursing; Stephanie Marie Davis, Medical Laboratory  Technology; Jaimie Marie Dengler, Administrative Office Technology; Eric Fernandez, Associate in Arts; Ashley Nicole Fletcher, Administrative Office Technology; Brandon Lee Fox, General Technology; Monique Jodi Galloway, Administrative Office Technology; Jacob Evan George, Industrial Electronics Technology; Jonathan Blake Gravley, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Alan Robert Hahn, Associate in Science; John David Hawkins, Machine Tool Technology; Kenneth Wayne Higgins, General Technology; Alexander Nicholas Holstead, Associate in Science; Brianna Fanchon Howd, Associate in Arts; Chrystina Elise Leslie, Associate in Arts; Matthew Jared Mason, Industrial Electronics Technology; April Nicole Miller, Criminal Justice Technology; Christopher Aaron Miller, Criminal Justice Technology; Charles David Morgan, Radio and Television Broadcasting; James Brendon Naylor, Criminal Justice Technology; Dana Michelle Praytor, Medical Assisting; Adrian Starr Proctor, Expanded Duty Dental Assisting; Ashleigh Lauren Sarratt, Associate Degree Nursing; Corey Swain Scuccimarra, Associate in Science; Leah Chanel Sole, General Technology; Philip C. Weidman, Management; Kathryn Taylor White, Associate Degree Nursing; Tony Renaldo Wright, Radio and Television Broadcasting; and Cheyenne Yates, Associate in Arts

FROM LIBERTY:

         Barrett Isaiah Bush, Industrial Electronics Technology; Erin Marie Cartmell, Criminal Justice Technology; Clayton Christopher Counts, Associate in Science; Jennifer Lynn Gerlach, General Technology; Jamie Galbreath Hudson, Associate Degree Nursing; Tyler Burk Kurth, Computer Technology; Kristin Danielle Lee, Radio and Television Broadcasting; Julia Erin Lewis, Associate in Science; Meghan Virginia Smith, Associate in Science; Luciemarie Elizabeth Sturtevant, Management; and Lindsey Christine Swindle, Surgical Technology

FROM NORRIS:

         Jennifer Billings Smith, Accounting

FROM PICKENS:

         Allison Jane Allen, Management; Colleen Lisa Baggett, Associate in Arts; Amber Nichole Cantrell, Medical Office Specialist; Karrah Leigh Cappell, Veterinary Technology; Cameron Mark Childs, Associate Degree Nursing; Mae James Crawford, Accounting; Anna Kathleen Hunter, Expanded Duty Dental Assisting; Jessica Amber Nix, Criminal Justice Technology; Kathryn Amelia Sutherland, Associate Degree Nursing; and Kaci Brooke Wagler, Associate Degree Nursing

FROM SIX MILE:

         Brandon Richard Anderson, Computer Technology; Katie Ann Garrett, Associate Degree Nursing; Joseph McClellan, Associate Degree Nursing; Gregory Wayne Meaders, Associate in Science; Lucas Runyon, Associate in Arts; Robert William Scott, Industrial Electronics Technology; and Elizabeth Jessi Lou Whitlock, Associate in Arts

FROM SUNSET:

         Taylor Renee Golden, Accounting

Out of County

FROM ABBEVILLE:

         Tyler Wilson Boyles, Associate in Science

FROM AIKEN:

         Zachary Andrew Grimes, Associate in Science; and Klaris Carlton Norwood, Associate in Science

FROM ALLENDALE:

         Reeves Sharpe Lawton, Associate in Science

FROM BARNWELL:

         Auburn Raye Walters, Associate Degree Nursing

FROM BEAUFORT:

          James Mclin Berry, Associate in Arts; and Benjamin Robert Griffin, Management

FROM BOILING SPRINGS:

         Stacy Hope Simpkins, Associate in Arts

FROM BOWMAN:

          Ronald Cullen Summers, Associate in Science

FROM CAMDEN:

         Dillon Luke Morrow, Associate in Arts

FROM CHAPIN:

         Jonathan Evans Day, Associate in Arts

FROM CHARLESTON:

         Brandon Lee Ballzigler, Associate in Science; Joseph Paul Cerato, Associate in Science; Tyler William Chambers, Associate in Science; and Allison Leigh Decker, Associate in Arts

FROM CLINTON:

         Megan Leigh Cauble, Associate in Science

FROM CLOVER:

         Kristopher Stuart Thompson, Associate in Science

FROM COLUMBIA:

         Rush Walton Bradshaw, Associate in Arts; John Robert Jackson Drinkwater, Associate in Science; Joseph Corey Hinson, Associate in Science; and Aaron Edward Skiro, Associate in Science

FROM DUNCAN:

         Logan Wesley Tate, Associate in Science

FROM FORT MILL:

         Kristin Noel Shaw, Associate Degree Nursing

FROM FOUNTAIN INN:

         Colin Ritchie Culp, Associate in Science

FROM GRANITEVILLE:

         Brooke Morgan Broome, Associate Degree Nursing

FROM GRAY COURT:

         Curry Louise Cook, Associate in Science; and Michael David King, Radio and Television Broadcasting

FROM GREENVILLE:

         Frank Upton Greer, Associate in Science; Dorothy Farabow Holladay, Associate in Science; Hunter Alan Justice, Associate in Science; Stephanie Lauren Rivers, Associate in Science; Joshua Gawain Torres, Associate in Science; and Cameron James Younger, Associate in Science

FROM GREENWOOD:

         Miranda Rose Oxner, Associate Degree Nursing; and Brent Wayne Tatko, Associate in Science

FROM GREER:

         Alexandria Brooke Cater, Associate in Arts; James Arnold Garner, Machine Tool Technology; Emily Dalton Gray, Associate in Science; William Laurens Sanders, Associate in Arts; Dean Patrick Stageberg, Associate in Science; Indie Bowers Stanley, Associate in Arts; and Julia Lynn Williams, Associate in Arts

FROM IRMO:

         Jordan Lee Garnett, Associate in Science

FROM JOHNS ISLAND:

         Clyfton Steel Stutts, Associate in Science

FROM KINGSTREE:

         Kayla Chevelle Fulton, Associate in Science; and Clifford Hunter Watford, General Technology

FROM LEXINGTON:

         Matthew Donald Forster, Associate in Science; Taylor Zane Huffstetler, Associate in Arts; and Mackie Dubose Seabrook, Associate in Arts

FROM LONGS:

          Erin Elizabeth McConnaughy, Veterinary Technology

FROM LYMAN:

         Levi Jarett O'Brien, Associate in Science

FROM MANNING:

         Allison Elizabeth Ross, Associate in Arts

FROM MOUNT PLEASANT:

         Corey Bargeloh, Associate in Arts; Hiago Fabian Barreto, Associate in Science; Meagan Elizabeth Brandli, Associate in Science; Anthony Jerome Herrmann, Associate in Arts; Ty Michael Strickland, Associate in Science; James Thomas Clark, Associate in Science; and Austin L .Smith, Management

FROM MULLINS:

         Dillon Cole McClam, Associate in Science

FROM MURRELLS INLET

         Anthony Joseph Juliano, Associate in Arts

FROM MYRTLE BEACH:

         Taylor Nicole Johnson, Associate in Science 


FROM NORTH AUGUSTA:

         Briggs Dorn, Associate in Science; and Michael Kennedy Kantz, Associate in ScienceFROM RAVENEL:

         Kaitlin Carol Frazier, Associate in Science

FROM RIDGE SPRING:

         Kevin Daniel Fallaw, General Technology

FROM ROCK HILL:

         Miles Stanley Broome, General Technology; Graham Jeffrey Culp, Associate in Science; and Tanner Colby Hinson, Associate in Science

FROM SIMPSONVILLE:

         Courtney Elizabeth Ambrose, Associate in Science; Jennifer Ashley Baker, Associate in Arts; Nicholas Joseph Gragtmans, Associate in Science; and Maria Margarita Portilla Rodriguez, Associate in Science

FROM SUMMERVILLE:

         Minh Dai Nguyen, Associate in Arts

FROM TAYLORS:

          Keeley Lynn McIntyre, Associate in Arts; Shelby Meredith Moody, Associate in Science

FROM TRAVELERS REST:

         Kellianne Styles Blakemore, Associate in Arts; and Daniel Lee Parris, Associate in Science

FROM WOODRUFF:

         Dakota Wayne Phillips, Associate in Science

FROM YORK:

          Daniel Lee Zerance, Associate in Science

Out of State 

FROM CLEARWATER, FL:

         Catherine Beth Tyler, Associate in Arts

FROM CLEVELAND, GA:

         Charlet Marie Corle, Associate Degree Nursing

FROM MARIETTA, GA :

         Jordan E. Gray, Veterinary Technology

FROM NORCROSS, GA:

         Nathan Haigwood Goodroe, Associate in Arts

FROM HARTWELL, GEORGIA:

         Brittany Leigh Bailey, Associate Degree Nursing

FROM SUWANEE, GA:

         Michelle Kathryn Schleicher, Associate in Science

FROM HENDERSON, NC:

         Chelsea Brooke Nix, Veterinary Technology

FROM WAXHAW, NC:

         Trenton Elliott Baker, Associate in Science

FROM ZIRCONIA, NC:

         Christopher Cameron Roach, Associate in Science

FROM HOWELL, NJ"

         Stephen Anthony O'Neill, Associate in Science

FROM MIDLOTHIAN, VA:

         David Taylor Watts, Associate in Science

-30-

Ann Hall Receives Presidential Medallion for Staff Excellence

Read More

Pickens County Businesses and Industries Invited to August 27 Workforce Opportunity Summit

Read More

Media Technology and Arts Named Advisory Committee of the Year

Read More

Clemson University Advisors on Campus (8/20/2014)

Aug 20 Read more

FAFSA Fridays (8/22/2014)

Aug 22 Read more

Get Connected-Pendleton Campus (8/27/2014)

Aug 27 Read more

Get Connected-Easley Campus (8/28/2014)

Aug 28 Read more

FAFSA Fridays (8/29/2014)

Aug 29 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu