News

Monday, July 9, 2012


One Hundred-and-Eighty-Four Students Named to President’s List for Spring 2012 Semester

FOR IMMEDIATE RELEASE                                             7/6/2012

         PENDLETON --- One-hundred-and-eighty-four students have been named to Tri-County Technical College's President's List for the spring 2012 semester.

To be eligible for the President's List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 4.00; and obtain a grade of "A" or "B" in courses numbered 100 or below, if grades of A and B are part of the grading system for courses.

Anderson County

FROM ANDERSON:

         Nicholas Charles Andrews, Radio and Television Broadcasting; Charlie Douglas Buchanan, Associate in Arts; Michael James Byrd, Medical Laboratory Technology; Amy Laura Byrd, Medical Laboratory Technology; Randall Chase Christian, General Technology; Mark Anthony Davenport, General Technology; Devin Richard DeAngelis, Management; Cassandra Lynne DeGive, General Technology; Faith Nicole DeSpain, Expanded Duty Dental Assisting; Claude E Eudy, General Technology; Stephanie Catherine Forrest, Associate in Arts; Tulia M. Gause, Surgical Technology; Cathy Jean Gentry, Medical Laboratory Technology; Gregory Charles Gilliland, Associate in Science; Adam M Grantz, General Technology; Nicolas Joel Gravely, Accounting; Mikayla Hope Gravely, Medical Laboratory Technology; Misty Owen Green, Practical Nursing; Elizabeth Anne Stuart Gregory, Associate in Science; Tina Gregory, Computer Technology; Clarissa Jean Harrell, Management; Tiffany Nicole Hatcher, Radio and Television Broadcasting; Lis Minerva Hodge, Medical Laboratory Technology; Stacy Marie Holden, Accounting; Morgan Michelle Horne, Associate in Science; Frances Partida Hunt, Associate in Arts; Danielle Elise Lomax, Transition Nursing; Donna Faith Mahaffey, Administrative Office Technology; Jacob Philip Manly, Radio and Television Broadcasting; Thomas Wayne Miles, General Technology; Tasmariah Tasha Nash, Early Childhood Development; Lisa Ann Neighbors, General Technology; Angela Elaine Pardue, Associate Degree Nursing; Katie Lynn Price, Associate Degree Nursing; Frank Dominick Ranucci, Engineering Graphics Technology; Jamille Elizabeth Reid, Medical Laboratory Technology; James Skaggs, General Engineering Technology; Jeffery Scott Slaton, Associate in Arts; Nathan John Smith, Associate in Science; Justin Bradley Smith, Industrial Electronics Technology; Richard Ray Snead, Associate Degree Nursing; Anthony Blake Stallings, Computer Technology; Jennifer Dawn Standridge, Administrative Office Technology; George Fred Taylor, Management; Bryce Bradley Thomason, General Technology; Anna Cole Thompson, Veterinary Technology; William Edward Tucker, Associate in Science; and Jordan Rachel White, Associate in Science

FROM BELTON:

         Michele Graddy, Associate in Arts; George Lee Redding, General Technology; Rosendo Vega Resendez, Industrial Electronics Technology; and Angela Nadine Sutton, Associate in Science

FROM HONEA PATH:

         Meredith Caitlin Ashley, Medical Laboratory Technology; and John Fain Roe, Computer Technology

FROM IVA:

         Valerie Nicole Burnworth, General Technology; Ana Wallean Carter, Accounting; Michael Corey Alan Langer, General Technology; Jason Alan Mitchell, General Technology; and Deana Mariea Purdy, Medical Laboratory Technology

FROM PENDLETON:

         Stephen Brant Duncan, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Shayla Samantha Hatter, Medical Laboratory Technology; Ayshia Latril McClary, Medical Laboratory Technology; and Franklin Delano Shaw, General Technology

FROM PIEDMONT:

         Craig Ellison Davenport, General Technology

FROM SANDY SPRINGS:

         Daniel Leland Matthews, General Technology

FROM STARR:

         Scott Jerome Fisher, General Technology

FROM TOWNVILLE:

         Robyn Denise Carroll, Medical Assisting; Angella Rose Gilbert, Accounting

FROM WILLIAMSTON:

          Brian David Feil, General Technology; and Sarah Ellen Franco, Radio and Television Broadcasting

Oconee County

FROM LONG CREEK:

         Joseph Samuel Kerns, General Technology

FROM SALEM:

         James Nathanaeal Garza, Industrial Electronics Technology; and Tyler Lee Neteland, General Technology

FROM SENECA:

         Kayla Ruth Albertson, Practical Nursing; Kayla N. Allsep, Associate Degree Nursing; Sarah Grace Armentrout, Veterinary Technology; Alice Rosalie Black, Administrative Office Technology; Samantha Kay Bushika, General Technology; Austin William Cater, General Technology; Russell Tyson Clark, Associate in Arts; Joshua Anglin Dewild, Associate Degree Nursing; Angela M. Dickerson, General Technology; Cody Levi Dunton, Associate in Science; Alexander Anthony Foster, Associate in Science; Lisa A. French, Associate in Arts; Michael Steven Hawkes, Medical Laboratory Technology; David Mickey Johns, General Technology; Kristin Smith Long, Associate Degree Nursing; Jose Luis Mendoza, General Technology; Amber Nicole Morgan, Expanded Duty Dental Assisting; Richard James Oraham, General Technology; Rachel Louise Saylor, Administrative Office Technology; Philip James Vorpahl, Industrial Electronics Technology; Nancy Albright Wald, Medical Assisting; and Tyler Brian Watkins, Industrial Electronics Technology

FROM WALHALLA:

         Teresa Michelle Collins, Associate in Arts; Joseph Patrick McDavid, Associate in Science; Robin C. Davis Padgett, Associate in Arts; and Stephen Rhett Shelton, General Technology

FROM WEST UNION:

         William Howard Ballenger, General Technology; Micah Preston Bianco, Associate in Science; Katelin Ann Braswell, Administrative Office Technology; Matthew Richard Robinson, General Technology; and Ashley Renee Shick, Associate in Science

FROM WESTMINSTER:

         Kayla Elise Cromer, Associate Degree Nursing; Daniel Myers Foster, General Technology; Elsie Hyde Knight, Administrative Office Technology; Jaimie Arlene Lyles, Administrative Office Technology; Trista Annette Moore, Medical Assisting; Janice Penland, Administrative Office Technology; Jenifer Rhame, Associate in Arts; Douglas Wayne Stephens, Accounting; and Alise Marie Turner, Associate Degree Nursing

Pickens County

FROM CENTRAL:

         Michael Scott Bellamy, General Technology; Ashleigh Brooke Derrick, Crime Scene Investigations; Danielle Meghan Follis, Medical Laboratory Technology; Johnathan William Foster, Associate in Science; Richard Allen Griebno, Radio and Television Broadcasting; Ryan Chambers Gross, Radio and Television Broadcasting; Jacob Coleman Henderson, General Technology; Michael George McDonald, General Technology; Katelyn Marie Moreland, Administrative Office Technology; Jennifer Marie Newton, Associate Degree Nursing; Christopher Evan Rains, Computer Technology; Tara Lyn Scranton, Computer Technology; and Bret Lee Scranton, Accounting

FROM CLEMSON:

         Amy Leigh Gilstrap, Associate in Science; Qiuchen Hai, Accounting; Martina Gertrude Hughes, Associate in Science; Barrett Lilly, Associate in Science; Caroline Mary Roark, General Studies; and Daniel Newton Webster, Radio and Television Broadcasting

FROM EASLEY:

         Cetera Le'Royce Alexander, Administrative Office Technology; Ann Rebecca Bernhard, Associate in Arts; Hannah Leigh Billingsley, Associate in Arts; Sarah Ann Bork, Associate in Science; Evan Blake Bryson, General Technology; Nathan Aaron Chavis, General Technology; Ethan Jerald Cleveland, General Technology; Linda Elaine DiComo, Accounting; Alisha Nicole Dodson, Associate Degree Nursing; Ashley Renee Erickson, Early Childhood Development; Kristin Bethany Garrett, General Technology; Derek Lester Geise, Associate Degree Nursing; Heather Marie Green, Accounting; Adam Griffin Holder, Industrial Electronics Technology; Jeffrey Aaron Koenen, Management; Joseph Michael McKenzie, General Technology; Nikole Daphnee Patrick, Associate in Arts; Megan Danielle Ponce, Medical Laboratory Technology; April Denise Reese, Practical Nursing; Elizabeth Rachel Ward, Administrative Office Technology; and Kelsey Paige Wylie, Associate in Science

FROM LIBERTY:

         Christopher Isaac Bowser, General Technology; Brandon Scott Edwards, Industrial Electronics Technology; and Melissa Kaye Horton, Practical Nursing

FROM PICKENS:

         Jennifer Elizabeth Eades, Associate in Arts; and Rose Dobbins Tapp, Associate Degree Nursing

FROM SIX MILE:

         Tammy Michelle Jones, Medical Assisting

FROM SUNSET:

         Melissa Lea Smith, Administrative Office Technology

Out of County

FROM ABBEVILLE:

         Ruby Vanessa Lynch, Administrative Office Technology

FROM ALLENDALE:

         Katherine Chase Famuliner, Associate in Science

FROM CLOVER:

         Bobby Heath Adams, Associate in Science

FROM COLUMBIA:

         Rachel Marie Arthur, Associate in Science; and Shilkumar J Patel, Associate in Science

FROM FORT MILL:

         Shannon Erica Connolly, Associate in Science

FROM GOOSE CREEK:

         Eric Carson Bickford, Associate in Science

FROM GREENVILLE:

         Ezekiel Garland, General Studies; Shakeia Raquel Townsend, Medical Laboratory Technology

FROM GREER:

         Sara Jessica Horton, Associate in Arts; and Jordan Lyn Mathis, Associate in Arts

FROM LEXINGTON:

         Angelica Lynn Martin, Associate in Science

FROM MARIETTA:

         Matthew Elan Stroud, Associate Degree Nursing

FROM MONETTA:

          Jason Chapman McKay, General Technology

FROM MULLINS:

         Edwin Thomas Pittman, Associate in Science

FROM SIMPSONVILLE:

         Carson Reid Barefoot, Associate in Science; and Chelsea Barnes-Walker, Veterinary Technology

FROM TAYLORS:

          Audrey Caroline Armstrong, Associate in Science

FROM WAGENER:

         Adam Lee Spires, Associate in Science

FROM YORK:

         Ryan Douglas Long, Associate in Science

Out of State

FROM DEWEY ROSE, GA:

         Misty Summerour Perkins, Associate Degree Nursing

FROM LAVONIA, GA:

         Adam Nathaniel Romberg, Industrial Supervision Technology

FROM MARVIN, NC:

         Jordan James Dunn, Associate in Arts

FROM BODE, IOWA:

         Christopher Ralph Girres, Associate in Science

-30-

Ann Hall Receives Presidential Medallion for Staff Excellence

Read More

Pickens County Businesses and Industries Invited to August 27 Workforce Opportunity Summit

Read More

Media Technology and Arts Named Advisory Committee of the Year

Read More

Clemson University Advisors on Campus (8/20/2014)

Aug 20 Read more

FAFSA Fridays (8/22/2014)

Aug 22 Read more

Get Connected-Pendleton Campus (8/27/2014)

Aug 27 Read more

Get Connected-Easley Campus (8/28/2014)

Aug 28 Read more

FAFSA Fridays (8/29/2014)

Aug 29 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu