Wednesday, May 15, 2013

Anderson Mayor Terence Roberts challenged Tri-County Technical College's Class of 2013 to take risks, make goals a priority and to give back to their communities.

Anderson Mayor Challenges Tri-County Grads to Take Risks, Give Back to Their Communities


FOR IMMEDIATE RELEASE                                                                        5/13/2013

                                                                                                            (By Lisa Garrett)

            ANDERSON --- Anderson Mayor Terence Roberts challenged Tri-County Technical College's Class of 2013 to take risks, make goals a priority and to give back to their communities.

            Five hundred-and-thirty-two students were awarded degrees, diplomas and/or certificates during the College's spring commencement held May 10 at the Anderson Civic Center.

            "You must set goals and develop a personal mission statement and abide by it," said Mayor Roberts, who became the first African American mayor of Anderson when he was elected in 2006.

            "Form good work habits, ask questions, take risks.  You want the right job but if you have to take the 'right now job,' don't give up.  Keep reaching for your goals.  Don't give up," said Roberts, who has owned his insurance agency for more than 21 years.

            He encouraged the graduates to volunteer in their communities.  "It's our obligation to give back to the society that has nurtured us.  An excellent way to give back is to volunteer, to be a mentor.  Promise yourself you'll be of service to your community and your fellow man," said Mayor Roberts who has been recognized for his leadership, community service, and a passion for education, particularly during the school readiness years. 

            He concluded by saying, "I challenge you to make goals a priority, embrace hard work, take chances, be daring and give back by serving your fellowman."

Following the speech, Dr. Booth and other College officials presented degrees, diplomas and certificates to the following graduates:



            Sheri Jean Ahrendt, Data Entry Clerk; Gregory Lewis Alexander, Management; Mahmoud Mohammad Altwam, Associate in Arts; Jeremy Mark Ammons, Nursing; Amie Faye Arflin, Nursing; Ronni Nicole Atkinson, Practical Nursing; Ashley Marie Ballard, Veterinary Technology; James Edward Bensen, Associate in Arts; Devin Michelle Bond, Associate in Science; Jeffrey Lamar Brannon, Pre-Nursing; Jonathan E. Brown, Criminal Justice Technology; Amber Celeste Byrd, General Technology - Early Childhood; Amy Laura Byrd, Medical Lab Technology; Michael James Byrd, Medical Lab Technology; Charles Louis Caler, Management; Allison Patton Cantrell, Nursing; Melissa Hope Chapman, Associate in Science; Floyd Hampton Coates, Jr., General Engineering Technology; Stephanie Nicole Corner, Administrative Office Technology; Gloria Miranda Devore, Nursing; Mikal Brown Dobbins, Data Entry Clerk; Sandra Speares Dove, Nursing; James Lee Dunn, Associate in Science; Joseph Nicholas Elgazar, Industrial Supervision Technology; Amy Elizabeth Elmore, Management; Aaron Perry Farrow, General Technology - Mechatronics; Brittany Michelle Felker, Nursing; Christopher Lee Gaillard, Criminal Justice Technology; Cassandra Lois Gaines, Medical Lab Technology; Miranda Cheyenne Garland, Practical Nursing; Katherine Helena Gibson, Nursing; Artelith Giles, Veterinary Technology; Melissa Ann Gilmer, Pre-Nursing; Hettie Jewel Goodin, Management; Felicia Michelle Grant, Nursing; Heather Growden, Associate in Science; Young Sun Hackett, Practical Nursing; Brittney Bolding Harbin, Nursing; Malissa Jean Harbin, Criminal Justice Technology; Amanda Leigh Harper, Nursing; Ashley Victoria Harrison, Practical Nursing; Julia Kristina Harrison, Administrative Office Technology; Tiffany Nicole Hatcher, Radio and TV Broadcasting; Ashley Marie Hayes, Accounting; Natalie Herbster Hester, Nursing; Amanda Gail Holloman, Associate in Science; Braxton Contrell Howard, Associate in Science; Andrea Denise Humphrey, Early Childhood Development; Alexander James Hunter, General Technology - Mechatronics; Jennifer Elizabeth James, General Technology - Early Childhood; Lesha Marie Jenkins, Nursing; Stephanie Elizabeth Johnson, Radio and TV Broadcasting; Brant Alan Jones, Nursing; Julie Jane Jones, Nursing; Rajathurai Kayatharshini, Nursing; Sabrina Leigh Kelly, Nursing; Jean Hardigree Kidd, Nursing; George Krutitskiy, Associate in Science; Kristen Lynn Lambert, Nursing; Anthony Lee Lanier, Associate in Science; Janet Richens Leipelt, Nursing; Kelly M. Liles, Pre-Nursing; Amanda Erin Little, Nursing; Kelsey Leigh Loch, Medical Office Specialist; Tiffany Barrett Lyon, Nursing; Aneeka Shaheen Malik, Associate in Arts; Jacob Philip Manly, Radio and TV Broadcasting; Heather Michelle Martin, Nursing; Tabitha Latish Martin, Criminal Justice Technology; Jodie Lee Massey, Data Entry Clerk; Cassandra Denise McClendon, Administrative Office Technology; Stephanie Tyler McCraw, Medical Office Specialist; Kirsten Manalo McGehee, Management; Thomas Wayne Miles, General Technology - Mechatronics; Katie Marie Miller, Associate in Science; Erica Maria Newton, Associate in Science; Kathryn Moules Newton, Nursing; Leslie Danelle Omo, Pre-Nursing; Meagan Taylor Oncale, Associate in Science; Matthew Allen Parido, General Engineering Technology; Bhavik Rajendra Patel, Associate in Science; Steven Michael Pearson, Gas and Arc Welding; Jessica Alice Pettry, Associate in Science; Brandon Thomas Popham, General Technology - Mechatronics; Katie Lynn Price, Pre-Nursing; Chelsey Place Putnam, Associate in Arts; Steven Edward Ragland, Jr., Radio and TV Broadcasting; George Lee Redding, General Technology - Mechatronics; Jeremy Dequann Robinson, Industrial Electronics Technology; Haley Anne Scruggs, Pre-Nursing; Jennifer Renee Scruggs, Associate in Science; Cashandra Lacreisha Seabrook, Associate in Arts; Kesina Jean Selch, Nursing; Amy Elizabeth Shaw, Management; Jonathan Ryan Shaw, Industrial Electronics Technology; Scott Wesley Shumpert, General Technology - Welding; Zerah Marie Sickler, Nursing; Lula Rene Simmons, General Technology - Early Childhood; Amber Grace Simpson, Veterinary Technology; Amanda Marie Smith, Practical Nursing; Katherine Dean Smith, Accounting; Shannon Kay Stamey, Pre-Nursing; Sarah Sinclair Stevens, Nursing; Enrique Cornelius Stowers, Computer Technology; Evelyn May Sutton, Nursing; Bryan Melvin Taylor, Industrial Electronics Technology; Pamela Martin Terry, Administrative Office Technology; Kyle Russell Thomason, Machine Tool Technology; Shannon Kay Timmons, Management; Sheila Hammond Trahan, Nursing; Harriett Elizabeth Tucker, Nursing; Kendra Renee Vaughn, Practical Nursing; Cheyenne Vernon, Management; Angela Hope Webb, Accounting; Deborah Lea Wert-Ferner, Management; Anna Elizabeth Whitaker, Practical Nursing; Amanda Leigh Whitt, Nursing; Tamara Michelle Wilson, Nursing; Laquetta Ann Winfield, General Technology - Early Childhood; Gwendolyn Denise Wise, Nursing; Britni Michele Wright, Accounting; Jeremie Karim Wright, Management; Niki L. Wright, Accounting; and Angela Williams Wyndham, Pre-Nursing


            Beth Ann Allen, Management; Brittany Michelle Banister, Pre-Nursing; James Ray Bridges, Industrial Electronics Technology; Chandler Ashton Church, Management; Frances Moneake Clinkscales, Administrative Office Technology; Paula Mechelle Doolittle, Associate in Science; Tykia Moore Geer, Management; Kevin Michael Harris, General Technology - Mechatronics; Mark Richard Hill, Industrial Electronics Technology; Justin Lee Poulton, Industrial Electronics Technology; Angela Carmen Puette, Radio and TV Broadcasting; Kevin Wilson Roper, Industrial Electronics Technology; and Vickie Seabolt, Nursing


            Melissa Hope Bagwell, Medical Lab Technology; Heather Ashley Bonds, Pre-Nursing; Trevor Ray Clinkscales, Industrial Electronics Technology; Stephanie Y. Gilchrist, General Technology - Early Childhood; Drake Anthony Hanley, General Technology - Welding; Joel Newton Parker, Intro to Manufacturing Mgt Tec; and Jamie Nicole Tucker, Veterinary Technology


            Ethan Simpson Arnold, Industrial Electronics Technology; Katrina Leigh Asberry, Nursing; Rian Brett Chambers, Associate in Science; Jason Neal Davis, Engineering Graphics Technology; Tonia Michelle Greene, Nursing; Kasey Breanna Hanks, Medical Office Specialist; Jessica Dawn Hollingsworth, Nursing; Angela Marie Hughes, Management; Margie Chastain Hunnicutt, Nursing; Jenae Arlene Jackson, Child Care Management; Deborah Nicole Kay, Associate in Arts; Jami Lee McClain, Pre-Nursing; Jason Alan Mitchell, General Technology - Mechatronics; Joshua Thomas Rodgers, Management; Anna Kristen Slaton, Criminal Justice Technology; Kristin Thompson Stone, Pre-Nursing; April Renee Strickland, Practical Nursing; Michelle Lynn Todd, Nursing; and Britney Danielle Wood, Associate in Science


            Kristie Belinda Wilbanks, Nursing


            Amanda Elaine Cape Ford, Veterinary Technology; Bennie Jo Hyder, Administrative Office Technology; Judson James Riddle, Industrial Electronics Technology; and Jason Trent Watson, General Technology - Welding


            Aimee Jutras Cole, Practical Nursing; Jaimie Marie Dengler, Administrative Office Technology; Michael Victor Dorontich, Associate in Arts; Grace Akpan Udofa Gamble, Nursing; Janet Corrine Greenlee, Accounting; Rebecca Nance Hogue, Nursing; Phillip Alton Honea, Industrial Electronics Technology; Anya Rene Martinez, Associate in Science; Jessica Kimberly Mason, Associate in Science; Catelin McManus, Associate in Arts; Heather Nicole Morrison, Nursing; Kelly Marie Parks, Nursing; Nirali Sureshbhai Patel, Pre-Nursing; Bonnie Jean Pitzer, Managerial Accounting; Lily Magdalena Rosas, Nursing; Jenna Maris Serino, Nursing; Franklin Delano Shaw, Jr., Industrial Electronics Technology; Brian Emanuel Sims, General Technology - Mechatronics; and Virginia Rose Smith, Associate in Arts


            Andrea Cantley Alerre, Pre-Nursing; Daniel Jack King, Management; Crystal Gail Lachen, Nursing; and Dorothy Angela Parson, Pre-Nursing


            Robyn Ashley Smith, Veterinary Technology


            Misty Gillespie Bridges, Pre-Nursing; Scott Jerome Fisher, General Technology - Mechatronics; Tina Marie Hardy, Veterinary Technology; Emily Elizabeth Hendrix, Pre-Nursing; and Betty Bernice Roper, Nursing


            Andrea Michelle Burrell, Nursing; and David Randall Gilstrap, General Technology - Mechatronics


            Murphy B. Carter, Associate in Arts; Brian David Feil, General Technology - Welding; Carol Jean Hamby, Nursing; Savannah Kate Ott, Administrative Office Technology; Debra Lee Owens, Nursing; and William Ridgeway Richey, Radio and TV Broadcasting



            Jonathan Michael Bryson, Engineering Graphics Technology; Racheal Ann Elizabeth Freeman, Nursing; April Dawn Mathis, Nursing; Colin Louis McKee, Associate in Science; and Carlton Lavern Overholt, Criminal Justice Technology


            Charles Tyler Baer, Machine Tool Technology; Blake Elliott Jennings, Radio and TV Broadcasting; and Matthew Julius Turner, Welding


            Grant William Baxter, General Technology - Welding; Morgan Nicole Grogan, Veterinary Technology; John William Riley, Veterinary Technology; Joshua Doyle Rogers, Engineering Graphics Technology; and Alexander R. Seiter, Industrial Electronics Technology


            Sarah Grace Armentrout, Veterinary Technology; Joseph Lee Atkins, Industrial Electronics Technology; Heather Nicole Barton, Pre-Nursing; Ashlund Brettel Billingsley, Associate in Science; Brittany Starr Bolt, Practical Nursing; David Michael Brown, Nursing; Samantha Kay Bushika, General Technology - Early Childhood; Christine Susan Cain, Pre-Nursing; Austin William Cater, General Technology - Mechatronics; Amanda Renee Cromer, Practical Nursing; Kimberly Dawn Crooks, Practical Nursing; Matthew Ryan Davis, General Technology - Welding; Samantha Robin Eldridge, General Technology - Early Childhood; Corey Jacob Ellsworth, Machine Tool Technology; Rebecca Lynn Galbreath, Medical Office Specialist; Kallee Jane Garrison, Veterinary Technology; Jennifer Arlington Hackett, Pre-Nursing; Adrienne Christina Hamrick, Nursing; James Quinn Hare, Associate in Science; Casey Lyn Henson, Nursing; Julie Rose Marie Hicks, Associate in Science; Tonya Elander Reeder Holland, Practical Nursing; Kenneth David Hunter, Computer Technology; Heather Ann Joslyn, Criminal Justice Technology; Madison Camille Kay, Pre-Nursing; Jena Nicole Kerr, Practical Nursing; David Lee Killough, Engineering Graphics Technology; Tony Wayne LeRoy, General Technology - Mechatronics; Hannah Marie Massey, Associate in Arts; Annie G. McNeill, Medical Office Specialist; Jessica Lisa Milburn, Entrepreneurship/Small Bus Mgt; Brenda Grace Miller, Associate in Arts; Heather Robbins Oglesby, Nursing; Richard James Oraham, Heating, Vent and AC Technology; Krystal Shante Peppers, Management; Jason William Poole, Industrial Electronics Technology; Frank Joseph Ranieri, Jr., General Technology - Mechatronics; Patrick Davis Riley, Associate in Science; Hannah Anthony Robinson, Associate in Science; Myra Denise Robinson, Associate in Science; Rachel Louise Saylor, Administrative Office Technology; Sean William Schooley, Associate in Science; Anthony Michael Schwering, Digital Production Techniques; Sheila Marie Seats, Administrative Office Technology; Shaneka Rene' Skelton, Medical Office Specialist; Ashley Iona Smith, Nursing; Ashton Elyse Smith, General Technology - Early Childhood; Jacqueline Connie Smith, Management; Wesley Nathaniel Sparkman, General Technology - Mechatronics; Brenda Faye Stepp, Managerial Accounting; Debbie J. Strickland, Practical Nursing; Angela Hedden Tilson, Nursing; Kayla Crocker Webb, Pre-Nursing; Abby Joy Wen, Nursing; Janet Denise Wood, Nursing; and Rex Allen Yeagley, Machine Tool Technology


            James Rolhan Alfred, Jr., Associate in Arts; Christopher Michael Belcher, Associate in Science; Autumn Berube, Pre-Nursing; Samuel Charles Biemann, Machine Tool Technology; Luis Miguel Esparza, General Engineering Technology; Candi Dawn Hooper, Nursing; Kris Jay Imbody, Nursing; Chaz Elliott Justice, Industrial Electronics Technology; Jennifer Crowe McCall, Pre-Nursing; Ashley Poulos McClain, Nursing; Joseph Patrick McDavid, Associate in Science; Robin C. Davis Padgett, Associate in Arts; James Marvin Phinney, Industrial Electronics Technology; Jeremy Cantrell Putnam, Introduction to CNC; Donna Jane Rogers, Nursing; Sommer Jacklean Sims, Nursing; Kimberly Faith Singleton, Nursing; Bradley Thomas Sitton, General Engineering Technology; Dillon Mathew Smith, Machine Tool Technology; and Elisa Beth Smith, Veterinary Technology


            Evan Hunter Brown, Pre-Nursing; Jennifer Renee Eller, Medical Lab Technology; Bradley Lamar Sentell, Nursing; Ashley Marie VanSickle, Pre-Nursing; and Mitch A. VanSickle, Management


            Shayna Delynn Arrowood, Computer Technology; Michelle Lee Beatty, Accounting; Calla M. Blackwell, Management; Jeremy Richard Carson, Heating, Vent and AC Technology; Sonja Marie Cheek, Pre-Nursing; Conard Timothy Cooper, Basic Machining; Donna Lynn Crain, Nursing; Grant Taylor Craven, Medical Lab Technology; Marquita Nicole George, Machine Tool Technology; Allison Christine Hampton, Administrative Office Technology; Blake Lee Hare, Industrial Electronics Technology; Charlie Kay Lowrey-Wojcik, Accounting; Jessica Leigh Medford, Veterinary Technology; Ashley Nicole Mitchem, Associate in Science; Samuel Eugene Morton, Industrial Electronics Technology; Chelsea Elizabeth O'Kelley, Practical Nursing; Cory Levi Swafford, Machine Tool Technology; Angela Sherry Vaughn, Management; Sommer Denise Watts, Nursing; Christopher David Wilkie, Machine Tool Technology; and Zachary Ty Wilson, Criminal Justice Technology



            Sara Ann Alexander, Nursing; Colin C. Allan, Basic Carpentry; Monique Alena Bonaccorsi, Medical Lab Technology; Russell Shane Borton, Engineering Graphics Technology; Joseph Larry Bradford, Computer Technology; Courtney Elizabeth Chappell, Data Entry Clerk; Natashia Mochty Davis, Management; Jeffrey Scott Dove, Heating, Vent and AC Technology; Dominique Marie Frate, Nursing; Kelley Denese Goodnough, Pre-Nursing; Richard Allen Griebno, Digital Production Techniques; Lee Anne Hagan, Nursing; Jacob Coleman Henderson, General Technology - Welding; Kiaundria Latasha Hicks, Administrative Office Technology; Brittany Erron Hood, Veterinary Technology; Steven Franklin Hughes, Industrial Electronics Technology; Reanashia Ann Jamison, Associate in Science; Kayla Kristen Jeffcoat, Pre-Nursing; Victoria Laine McCowan, Veterinary Technology; Melyssa Brittany McKay, Pre-Nursing; Jonathan Christopher Monroe, Accounting; Katelyn Marie Moreland, Administrative Office Technology; James Edward Moser, Computer Technology; James Forrest Phillips, Industrial Electronics Technology; Ryan Lamar Simpson, Industrial Electronics Technology; Britane Dawn Stadelman, Nursing; and Diane Lynn Wilson, Associate in Science


            Mary Frances Hopkins Ballenger, Management; Elizabeth Amber Beck, General Technology - Early Childhood; Samuel Benham, Pre-Nursing; Stephen Lane Betz, Nursing; Megan Theodora Boyles, Nursing; Lori Sue Burkhart, Nursing; Emily Ann Carlton, Associate in Arts; Jordan James Davis, Radio and TV Broadcasting; Kelsey Kakuske Fant, Veterinary Technology; Anna Mikhaylovna Gaevskaya, Nursing; Cory Hammond, Industrial Electronics Technology; Janice Alexandra Hill, Nursing; Caroline Elizabeth Jarrett, Pre-Nursing; Katherine Dawn Langford, Pre-Nursing; Jeffrey Wayne Lewis, Computer Technology; Kayne Chase London, Industrial Supervision Technology; Hillary Dana Martin, Associate in Arts; Catherine Robinson Miller, Pre-Nursing; Sarah E. Mills, Nursing; Seth Lee Monroe, Industrial Electronics Technology; Lauren Marian Noone, Associate in Arts; Matthew John Sotelo, Pre-Nursing; Brittany Noel Spearman, Management; and Lori Brooke West, Nursing


            Angela Koshiol Anthony, Associate in Arts; Ruth Arnold, Pre-Nursing; Alexia Paige Brewer, Nursing; Russell Jeffrey Brewer, Radio and TV Broadcasting; Courtney Lee Bridges, Nursing; Ethan Alan Bryson, Computer Technology; Cody Dennis Crumpton, Industrial Electronics Technology; Colby Alyse Dickard, Associate in Arts; Megan Leigh Dickard, Administrative Office Technology; Brandon Lee Fox, General Technology - Welding; Jessica Fay Francis, Veterinary Technology; Sabrina Suzette Franco, Pre-Nursing; Kelsey N. Galloway, Radio and TV Broadcasting; Ethan Taylor Grant, Industrial Electronics Technology; Heather Marie Green, Accounting; Kenneth Wayne Higgins, General Technology - Mechatronics; Adam Griffin Holder, Industrial Electronics Technology; Brittany LouAnn Holliday, Nursing; Kimberly Nicole Honeycutt, Managerial Accounting; Renee Ann Howard, Nursing; Parker Williams Jameson, General Technology - Mechatronics; Alex Drew Kelley, Criminal Justice Technology; Heather Colwell Kluge, Nursing; Michael Stephen Knight, II, Industrial Electronics Technology; Jeffrey Aaron Koenen, Management; Laurie Ann Verona MacJarrett, Industrial Supervision Technology; Tammy Miller Morris, Associate in Arts; Jason Channing Murphy, Accounting; Katlynn Ann Murphy, Medical Office Specialist; Jon Scott Rackley, Industrial Electronics Technology; Daniel Allen Rice, Graphic Communications; Ashleigh Lauren Sarratt, Pre-Nursing; Karen Dickard Scott, Data Entry Clerk; Megan Ellice Stancil, Associate in Arts; Michael David Stephens, Machine Tool Technology; Jessica Renee' Tedford, Practical Nursing; Dustin Jack Thomas, Criminal Justice Technology; Edwin Scott Tolley, Criminal Justice Technology; Kathryn Taylor White, Pre-Nursing; Stephanie Deel White, Medical Office Specialist; Kristin Bethany Wilkie, General Technology - Early Childhood; Jessica Ann Williams, Nursing; Colleen Joy Wright, Nursing; Tony Renaldo Wright, Radio and TV Broadcasting; and Karen Suzanne Zimmer, Nursing


            Barrett Isaiah Bush, Industrial Electronics Technology; Jennifer Brooke Carman, Associate in Arts; Ashley Marie Chadwick, Financial Accounting; Sharon Renee Crawford, Nursing; Jennifer Lynn Gerlach, General Technology - Early Childhood; Ashley Elizabeth Gilbert, Practical Nursing; Sherry Dana Hardenbrook, Industrial Electronics Technology; Tyler Burk Kurth, Computer Technology; Kristin Danielle Lee, Radio and TV Broadcasting; Kayla Ann Mauldin, Medical Office Specialist; Shealy Louise Melton, Veterinary Technology; Jason Randolph Nicholson, Nursing; Alexis Jordan Owens, Nursing; Scott Matthew Rawson, Machine Tool Technology; Megan Ranzie Schumpert, Medical Lab Technology; Matthew Wayne Sloan, Heating, Vent and AC Technology; Luciemarie Elizabeth Sturtevant, Management; Nicole Felycia Thomas, Management; and Keindra Dalena Thompson, Nursing


            Heather Renee Tapp, Management


            Shannon Robin Alexander, Medical Office Specialist; Allison Jane Allen, Management; Donald Bruce Anderson, Computer Technology; Candace Leigh Ann Atkins, Medical Office Specialist; Lauren Brooke Chapman, Pre-Nursing; Kindele Eloria Childs, Nursing; Matthew Daniel Childs, Welding; Brandon Dakota Couch, Industrial Electronics Technology; Jennifer Elizabeth Eades, Associate in Arts; Kristie Arianna Golden, Management; Heath Allen Haskett, General Technology - Welding; Crystal Dawn Hickey, Nursing; Reba Jo Kruse, Nursing; Tyler Scott Lawson, General Technology - Mechatronics; Tonya Leigh Painter, Associate in Arts; and Beverly Renee Sweet, General Engineering Technology


            Brandon Richard Anderson, Computer Technology; Treva Lee Blanton, Nursing; Nicholas Andrew Galloway, Crime Scene Investigations; Rose Marie Maloney, Human Resource Specialist; James Mark Roe, Nursing; William Thomas Ward, Machine Tool Technology; and Caryn Rae Yeager, Accounting


            Jeremiah Dale Kanea, Industrial Electronics Technology; Tabitha Marie Kanea, Accounting; and Melissa Lea Smith, Administrative Office Technology



            Kimberly Giles Barnes, Nursing; and Amber Bianca Gilliard, Practical Nursing


            Shelby Christine Darr, Pre-Nursing


            Mindy Alicia Akin, Administrative Office Technology


            Amanda L. Sears, Associate in Arts


            Arthur Anthony Winfield, Associate in Science


            Savannah Lee Smith, Veterinary Technology


            Charlet Marie Corle, Pre-Nursing; and Stephen Joseph Moses, Radio and TV Broadcasting


            Sarah Elizabeth Cauble, Associate in Arts


            Ikponmwosa Olga Omoigui, Associate in Arts


            Abbra Makenzie Odom, Management


            Misty Summerour Perkins, Pre-Nursing


            Margaret Camilla Scruggs, Nursing


            Brianna Fanchon Howd, Associate in Arts


            Joseph Benjamin Finklea, General Technology - Welding


            Kayla Marie Franklin, Veterinary Technology


            Tychelle Yvette Allen, Nursing; Carleen Hillary Armstrong, Nursing; and Markenline McCullough, Nursing


            Jennifer Lynn Hoffman, Associate in Science


            Carreta Olivia Batson, Nursing; Jonathan E. Buffington, Associate in Science; Lauren Barbara Cote, Medical Lab Technology; Christopher Trey Hendricks, Engineering Graphics Technology; Ethan Asche Hummel, Nursing; Barry Patrick Kerns, Nursing; Ivey Nicole Perry, Associate in Science; Gaurav Bipinchandra Shah, Machine Tool Technology; Caroline Flippin Spears, Nursing; Kayla Morgan Taciak, Nursing; Marcus Brandon Timms, Pre-Nursing; and Angel Michelle Williams, Practical Nursing


            Gregory Tyler Carroll, General Technology - Welding; Michele Carruth, Nursing; Clint B. Getzelman, General Technology - Welding; Christeen Harris Martin, Practical Nursing; Tiffany Renata Robinson, Nursing; John Christopher Sayer, Nursing; Susan Ella Sellars, Nursing; Jessa May Vercelos Tayag, Nursing; and Moriah Wright, Nursing


            Jena Michele Thompson, Associate in Arts


            Hyejin Mun, Early Childhood Development


            Kendra Lashaye Blackwell, Nursing; and Christian Noelle Bryson Le, Nursing


            Ingrid Janeth Parker, Nursing


            Matthew Bryan Ray, General Technology - Welding


            Marie Sanders, Nursing


            Tina Marie Woodard, Nursing


            Kayla Jane Thomas, Associate in Science


            Leah Mills Winn, Nursing


            Brooke Nicole Canady, Nursing


            Chelsea Barnes-Walker, Veterinary Technology; and Jonathan Bradley Chiles, Associate in Arts


            Catlin Renee Barber, Veterinary Technology; and Bradley Hunter Hynes, Criminal Justice Technology


            Amanda Jennifer Jenkins, Nursing


            Ryan Patrick Burns, Welding


            William Sentell Brownlee, General Engineering Technology; and Amber Phyllis Drake, Nursing


            Kourtney Alisha Smith, Associate in Science


            Ghassan Adam Alkebsi, Nursing; Michael LaShae Jones, Industrial Electronics Technology; Megan Lindsey Marsh, Veterinary Technology; Kaci Leann McCall, Management; Harold Truman Mullinax, General Technology - Mechatronics; Amanda Leigh Page, Nursing; Lindsey Laney Sullivan, Nursing; Tyler Ocie Trotter, Veterinary Technology


Tri-County Instructor Timeko McFadden Selected for National ACTFL Initiative

Read More

Blue Ridge Awards $100,000 to Support Oconee Campus

Read More

Dr. Ronnie L. Booth to Be Recognized Nationally with ACCT Southern Regional Chief Executive Officer Award

Read More

Visit by Clemson University (10/7/2015)

Oct 7 Read more

Clemson University Advisors on Campus (10/7/2015)

Oct 7 Read more

Clemson University Advisors on Campus (10/12/2015)

Oct 12 Read more

Clemson University Advisors on Campus (10/14/2015)

Oct 14 Read more

CU Homecoming Event (10/16/2015)

Oct 16 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director

Lisa Garrett
Public Relations Associate