News

Thursday, August 8, 2013

Tri-County Technical College President Ronnie L. Booth addressed the summer graduates.


President Booth Tells Summer Grads to Be the CEOs of Their Lives

CONTACT:  LISA GARRETT, 646-1506

FOR IMMEDIATE RELEASE                                                            8/6/2013
                                                                                                (By Lisa Garrett)

            ANDERSON --- Tri-County Technical College President Ronnie L. Booth urged summer graduates to think of themselves as their own corporations and to take charge and be in charge of their own lives.

            Five hundred and thirty-six students were awarded degrees, diplomas and/or certificates during the College's 49th summer commencement held August 2 at the Anderson Civic Center.

          Karen Curenton  "My challenge to each of you is that you understand that you are and must continue to be the CEO of your life.  Each of us has a responsibility to do what we can do, and to control that which we can control to live our lives in such a way that we will accomplish all that we set out to do.  You should think of yourself as an entity that has something to offer the world, such as your skills as a nurse, medical laboratory technician, welder, police officer, IT specialist, machinist or pre-engineer," said Dr. Booth.

            "Whatever your goals may be, one thing is for certain:  you are ultimately responsible for whether or not they are accomplished.  Others will certainly have an impact and play a role in what takes place in our lives, but only you can control many of the variables that will determine the outcomes."

          Bosch Scholars graduates  He outlined five attributes he believes individuals need to be successful.  "Know yourself and understand your personality type.  You must be willing to do the hard, but essential, work of getting to know your strengths, weaknesses, preferences and fears if you are going to be able to run your own life and not let it, or others, run you," he said.

            "It is necessary to be true to yourself," he said, "even if others do not agree with what you choose to do.  Listen to others and seek advice, but at the end of the day, you must decide," he said.

            Another essential task is to market yourself, he said.  "You are in charge of helping others to understand what you can bring to the equation. Kathryn Crenshaw and Sheldon Craft You are responsible for helping others to understand that you can work, are talented and dependable, and can add value to the team -- that you are the right person at the right time," he said.

            Lastly, Dr. Booth encouraged them to manage and improve themselves.  "What you know today is not enough for next year.  Whatever you do and wherever you go, you must continually improve or be left behind."

Following the speech, Dr. Booth and other College officials presented degrees, diplomas and certificates to the following graduates:

Anderson County

FROM ANDERSON:

            James Henderson Abrams, III, Associate in Science; Terri Yvonne Adger, Medical Office Specialist; Christian Andres Alfaro, Associate in Arts; Terrance Larome Allen, Practical Nursing; Christopher Dale Ayers, Computer Technology; Kenneth Allen Baker, Heating, Vent and AC Technology; James Vernor Bentley, Heating, Vent and AC Technology; Wilson Gregory Bishop, Criminal Justice Technology; Robert Dale Blanton, Associate in Science; Felicia Malika Brownlee, Surgical Technology; Elizabeth Amber Cagle, Associate in Science; Randall Chase Christian, General Technology - Mechatronics; Allison Leigh Clamp, Surgical Technology; Kyle Steven Cothran, Management; Sheldon Jeanette Craft, Associate in Science; Meri Kathryn Crenshaw, Associate in Science; John Tyler Crumley, General Technology - Mechatronics; Joshua Curtis Davis, Associate in Science; Lindsey Anderson Deweil, Associate in Arts; Jessica Faith Dickson, Surgical Technology; Aubrey Caleb Dixon, General Engineering Technology; Melissa Cathey Ellis, Expanded Duty Dental Assist; Monica Lacey Fowler, Associate in Arts; Michelle Alison Freedman, Expanded Duty Dental Assist; Jennifer Rose Fricks, Medical Assisting; Francesca Monique Gantt, Surgical Technology; Julie Alice Garrett, Practical Nursing; Angela Renea Geer, Medical Assisting; Angel Tanisha Gilchrist, Management; Donald A. Goodwin, Criminal Justice Technology; Katrina Janay Goss, Practical Nursing; Alexandria Nichole Goulet, Associate in Science; Elizabeth Anne Stuart Gregory, Associate in Science; Kristina Marie Harper, Associate in Arts; Ivy Lynn Harrison, Associate in Arts; Charley Dean Hill, Associate in Arts; Hannah Alisha Holbrook, Associate in Science; Logan Mark Howell, Associate in Arts; Jacquard Hunter, General Technology - Mechatronics; Nikesha Maire Lashall Hunter, Expanded Duty Dental Assist; Rodney Oneal Johnson, Industrial Electronics Technology; Brianna Gail Kelley, Nursing; Cody Justice Keown, Associate in Arts; Katelyn Kirby, Associate in Science; Dina Kovalishin, Associate in Science; Jane E. Kuebler, Associate in Arts; Alice Fretwell Lanier, Practical Nursing; Alicia Symone Lee, Medical Assisting; Courtney Brooke Lee, Data Entry Clerk; Suet Kwan Lee, Associate in Science; Rebecca Jenelle Lowing, Associate in Science; Loni Lynn Lucas, Medical Assisting; Ivoree Monique Malcom, Associate in Arts; Jesse Elias Martin, Basic Electronics; Lillian Nicole Mattress, Administrative Office Technology; Caroline Elizabeth McCallum, Practical Nursing; Rebecca Pearson McLane, Surgical Technology; Amelia Pieper Meredith, Radio and TV Broadcasting; Robby Paul Meredith, Associate in Arts; Amanda Marie Moore, Associate in Arts; Lisa Ann Neighbors, Industrial Electronics Technology; Travis Matthew Parks, General Technology - Welding; Elizabeth Michelle Partain, Associate in Science; Sohangkumar Drupadbhai Patel, General Technology - Pre-Pharmacy; Amber Pettigrew, Administrative Office Technology; Dena Nicole Pfister, Practical Nursing; Kristen Brown Purdy, Associate in Arts; Thomas Dewey Richards, Computer Technology; Jason Alexander Roberts, Radio and TV Broadcasting; Ayrn Denese Sexton, Associate in Arts; Jessica Paige Shead, Associate in Science; Katherine Liney Owen Smith, Managerial Accounting; Kimberly Marie Smith, Medical Assisting; Matthew Liggins Smith, Associate in Science; Susan Marie Smith, Practical Nursing; Jennifer Dawn Standridge, Administrative Office Technology; Brenda Stephens, Associate in Arts; Jeremy Christopher Stowers, Computer Technology; Morgan Leigh Team, Associate in Arts; Jean McGirt Trotter, Associate in Science; Mary Anne Vaughn, Associate in Arts; Katherine A. Waters, Associate in Arts; Kristen Leeann Waters, Associate in Science; David Warren Weeks, Accounting; Ryan Paul Wesley, Associate in Science; Krystal Evelyn White, Surgical Technology; Cherry Rebekah Whiten, Associate in Science; Justin Brian Whitfield, General Technology - Welding; William Kyle Whitman, Associate in Arts; and Summer Megan Wright, Expanded Duty Dental Assist

FROM BELTON:

            Tyler James Bidwell, Associate in Science; Kelli Leigh Burdette, Nursing; William Hanks Donaldson, Associate in Arts; Curtis Allen Eaton, General Technology - Mechatronics; Dustin Sean Goodson, University Studies; Carri LeeAnn Hale, Criminal Justice Technology; Brandon Matthew Hendrix, Management; Rosa Maria Montoya, Criminal Justice Technology; Barry Clay Patterson, Quality Assurance Introduction; Angela Prince Seigler, Associate in Arts; Brittany Blaine Shirley, Associate in Science; Ray Steven Strickland, II, Industrial Supervision Technology; Angela Lucille Swinger, Practical Nursing; and Cindi Joanne Wilson, Management

FROM HONEA PATH:

            Matthew Jeffery Brooks, Industrial Electronics Technology; Sarah Renee Dunlap, Associate in Science; Lee Everett Hall, Associate in Arts; Tracey Lee Lell, Medical Assisting; and Lisa Cox Wooten, Accounting

FROM IVA:

            Kristi Lee Bautista Rebollar, Practical Nursing; Michael Corey Alan Langer, General Technology - Mechatronics; Hailey Elizabeth McClain, Associate in Science; Rebekkah Ann Mullens, Associate in Arts; Deana Mariea Purdy, Criminal Justice Technology; and Shyana Rose Sevy, Associate in Arts

FROM PELZER:

            Kenneth Vince Cartee, Associate in Science; Donald John Joslyn, Criminal Justice Technology; Kayla Lynn Messer, Radio and TV Broadcasting; Amber Marie Moore, Associate in Science; Dennis James Rector, Management; Kaitlin Marie Rivera, Associate in Science; and Zachary Michael Whitlock, Associate in Arts

FROM PENDLETON:

            Caroline Elizabeth Bunch, Associate in Arts; Stephen Brant Duncan, Heating, Vent and AC Technology; Veronica Lizeth Elias, Expanded Duty Dental Assist; Tonya Jean Holliday, Surgical Technology; Stephanie Lorraine Hudson, Associate in Arts; Morgan Elizabeth Lynch, Associate in Science; Laura Louise McGarry, Industrial Electronics Technology; Ashton Kathleen McGee, Associate in Science; Kelli Elizabeth Musick, Medical Assisting; William Alvin Nimmons, Industrial Welding; Bonnie Jean Pitzer, Accounting; Iris Camillia Sanders, Criminal Justice Technology; Taylor Nicole Thrasher, Medical Assisting; and Jessica Allison Wayland, Associate in Science

FROM PIEDMONT:

             Leeann Davis, Management; Matthew Nelson Jones, University Studies; Christopher Caleb McClure, Associate in Science; Wilma Erica Monroe, Expanded Duty Dental Assist; Timothy Reshawn Snyder, Associate in Science; and William Thomas Taylor, Jr., Associate in Science

FROM STARR:

            Lana Leigh Baker, Financial Accounting; Kayla Amber Charping, Practical Nursing; Deanna Lynn Cooper, Medical Assisting; Caleb Gage Ellenburg, Associate in Arts; Lauren Ashley Grogan, Administrative Office Technology; and Emily Elizabeth Hendrix, Associate in Science

FROM TOWNVILLE:

            Brooke Dobbins Barker, Practical Nursing; Julie Gambrell Capps, Criminal Justice Technology; Angella Rose Gilbert, Accounting; Alexandria Reed Hardin, University Studies; Amanda Nicole McMahan, Radio and TV Broadcasting; and Lillian Kalyn Stevenson, Associate in Arts

FROM WILLIAMSTON:

            Kimberly Leah Berry, Practical Nursing; Angela Erin Bouchillon, Industrial Electronics Technology; Weston Alexander Fulbright, General Technology - Mechatronics; David Ross Garrett, Associate in Science; Kayla Deborah Reed, Medical Office Specialist; Jonathan Caleb Rodriguez, Medical Assisting; and Titus Coy Schuch, Sr., Associate in Science

 

Oconee County

FROM MOUNTAIN REST:

            Megan Elizabeth Cox, Expanded Duty Dental Assist; Michael Burley Rhodes McFadden, Machine Tool Technology; and Kirstie Leigh Peden, Nursing

FROM SALEM:

            Marianne Paisley Kirkland, Practical Nursing; and Samantha Marie Sims, Associate in Arts

FROM SENECA:

            Joseph Michael Ancona, Management; Evan Major Anderson, Associate in Arts; Jose Alexander Andrades, Industrial Electronics Technology; Raun Hasby Basyari, Associate in Science; Robert Hudson Chasteen, Management; Toby Jay Chupp, Associate in Science; Kaitlin Elizabeth Hope Coleman, Associate in Arts; Katrina Ann Corson, Associate in Science; Brian Blair Cox, Associate in Arts; Todd Bowman Crisp-Simons, General Technology - Welding; Sharon Elizabeth Crocker, Medical Assisting; Paul J. Curley, General Technology - Mechatronics; Joshua Anglin Dewild, Associate in Science; Cody Levi Dunton, Associate in Science; Corey Jacob Ellsworth, Basic Machining; Jared Ralston Elrod, Associate in Arts; Marissa Catharina Fortin, Associate in Arts; Eric Paul Garrett, Nursing; Justin Ray Griffin, Associate in Science; Melina Melissa Guerra-Rodelo, Accounting; Jessica Noreen Holbrooks, Associate in Science; Erin Amanda Hughes, Associate in Science; Lauren Ansley Jean, Associate in Arts; Michelle Gaye King, Medical Assisting; Jesna Danielle Livingston, Associate in Arts; Jyothi Malyala, General Technology - Pre-Pharmacy; Jessica Lisa Milburn, Management; Coley Edward Moore, Associate in Arts; Jacob Conor Naylor, Associate in Arts; Shea Ashley Phillips, Surgical Technology; Leah Rae Power, Nursing; Christopher Michael Raleigh, Associate in Arts; Amber Nicole Robbins, Associate in Science; Matthew Corey Sims, General Technology - Welding; Barbara Ellen Smith, General Technology - Early Childhood; Matthew Lee Spiva, Criminal Justice Technology; Lauren Rebekah Stephens, Management; Allan James Thielman, Associate in Arts; Lauren Ashley Thomason, Associate in Science; Angela Renee Tribble, Associate in Arts; Andres Felipe Valdiri, Associate in Arts; Tyler Brian Watkins, Industrial Electronics Technology; Christina Marie Watters, Associate in Arts; Morgan Sloane Wood, University Studies; and Tyler Grant Yoder, Associate in Science

FROM TAMASSEE:

            Sara Beth Cain, Practical Nursing

FROM WALHALLA:

            Jennifer Terry Baynard, Practical Nursing; Autumn Berube, Practical Nursing; Melanie Ann Greenwood, Associate in Arts; Nicholas Matthew Harper, General Engineering Technology; Zachary Todd James, Associate in Arts; Suzanne Melinda Jones, Medical Assisting; Jordan Raye Kelly, General Technology - Welding; Erin Michelle Pearson, University Studies; Jessica Kate Pearson, Surgical Technology; Steven Poston, Associate in Arts; Brett Andrew Riggs, Associate in Arts; and Matthew Kyle Seigler, General Technology - Welding

FROM WEST UNION:

            Micah Preston Bianco, Associate in Science; Andrew Walt Garland, Radio and TV Broadcasting; Maurisa Jean Lantz, Nursing; Sarah Kelsey Mueller, Associate in Arts; Jonathan Chase Reitano, Associate in Arts; Matthew Richard Robinson, General Technology - Mechatronics; and Ashley Marie VanSickle, University Studies

FROM WESTMINSTER:

            Ariel Ashley Black, Associate in Arts; Theresa Gail Deal, Medical Assisting; Austin James Dickert, Entrepreneurship/Small Business Management; Daniel Myers Foster, General Technology - Welding; Andrew Jeffrey Gilbert, General Technology - Welding; Candace Leroy, Industrial Supervision Technology; David Edward Lyles, Associate in Arts; Kaylee Sue McGlothen, Associate in Science; Stephen Livingston Murton, Practical Nursing; Brittany Leigh Nicholson, Associate in Arts; Kenneth Howard Towe, Associate in Science; and Nathaniel Ryan Velie, Computer Technology

 

Pickens County

FROM CENTRAL:

            Brandon James Balevre, Associate in Arts; Nicole Ellen Bauer, Associate in Arts; Jatrese Alexandria Brownlee, Associate in Science; Bret Stairs Carr, Industrial Welding; Catherine Renee Dunham, Associate in Arts; Kyle Fridley, Associate in Arts; Kelley Denese Goodnough, Practical Nursing; Jessica Lynn Hardy, Surgical Technology; Jordan Nicole Link, Expanded Duty Dental Assist; Kayla Roach Love, Surgical Technology; Megan Elizabeth Martin, Associate in Science; Michael George McDonald, General Technology - Mechatronics; Katrina Lauren McGaughey, Associate in Arts; Kelsie Travan Maxamill McMullen, Heating, Vent and AC Technology; Lindsey Erin Morris, Associate in Science; Destini Nicole Petitt, Associate in Arts; Sara Ann Pollard, Associate in Arts; Nyssa Quinon, Associate in Arts; David Bryham Roper, Associate in Science; Christopher Justin Sherer, Associate in Arts; Cynthia Diane Strader, Associate in Science; Derrick John Thomas, Associate in Science; Brandon James White, Associate in Science; and Taylor Marie Williams, Associate in Arts

FROM CLEMSON:

            Christopher Ross Bryant, Associate in Arts; Cory Joseph Lane Bryant, Associate in Science; Brandon James Campbell, Associate in Science; Morgan Chandler Clardy, Associate in Arts; Locke Edward Frazier, Associate in Science; Tara Nichole Garrison, Practical Nursing; Cory Hammond, General Technology - Mechatronics; Margaret Jane Jones, Associate in Science; Matthew Richard Jordan, Radio and TV Broadcasting; Katherine Dawn Langford, Practical Nursing; Jessica Claire Mullins, Associate in Science; Danielle Marie O'Neil, Management; Dhara P. Patel, Practical Nursing; Michael William Poore, Criminal Justice Technology; Mavis Delimini Robinson, Associate in Science; Donald Lee Spitler, Associate in Arts; and Douglas Stephen Thurston, Management

FROM EASLEY:

            Hadley Maxine Achterhoff, University Studies; Belinda Jean Adkins, Expanded Duty Dental Assist; Jessica L. Allen, Expanded Duty Dental Assist; Ashley Lauren Anderson, Associate in Arts; Angela Koshiol Anthony, Practical Nursing; Aaron Joseph Bader, Associate in Science; Alisha Brooke Barnes, Associate in Arts; Aaron Scott Brotherton, University Studies; Regan Danielle Carson, Associate in Arts; Susanna Ruth Childers, Nursing; Ethan Jerald Cleveland, General Technology - Mechatronics; Karen Louise Coleman, Practical Nursing; Danielle Joy DiMuzio, University Studies; Paige Noelle Droney, Management; Hannah Suzanne Elgin, University Studies; Georgette Sonyetta Gamble, Medical Assisting; Joseph Thomas Garand, Jr., Associate in Arts; Kevin Dale Gibson, Associate in Arts; Kelli Stewart Hall, Practical Nursing; Megan Elizabeth Handley, University Studies; Alison Renee Harper, Computer Technology; John David Hawkins, Machine Tool Technology; Edward Dylan Huffman, Associate in Science; Jamie Brooke Knight, Associate in Arts; Connor Larkin Lanier, Associate in Arts; Kasey Taylor Lee, Practical Nursing; Jessica Anne Long, Practical Nursing; Joseph Michael McKenzie, General Technology - Mechatronics; Wydalis Nieves, Practical Nursing; Jodi Cooper Pearson, Associate in Arts; Casey Nichole Penson, Associate in Science; Claiborne Nicole Perry, University Studies; Taylor Brianne Perry, University Studies; Hendel Leshae Price, Expanded Duty Dental Assist; Megan Rachelle Roberts, Expanded Duty Dental Assist; Teresa Siders, Practical Nursing; Matthew Clark Simmons, Associate in Arts; Jessica Marie Skelton, Associate in Science; Cara Elizabeth Smith, Associate in Arts; Leah Elizabeth Styles, Associate in Science; Gerry Ann Touchet, Expanded Duty Dental Assist; Savannah Joy Touchet, Expanded Duty Dental Assist; Christopher Allen Turner, Computer Technology; Arrington Page Welborn, Associate in Science; Cynthia Faith Williams, Financial Accounting; and Karen Suzanne Zimmer, Associate in Science

FROM LIBERTY:

            Ileen Rolinda Aiken, Associate in Science; Joseph Tyler Albertson, University Studies; Tracy Ann Becknell, Practical Nursing; Darrell Stuart Best, Associate in Arts; Erin Marie Cartmell, Criminal Justice Technology; Catherine Suzanne Clem, Associate in Science; Crystal Jean Davis, Practical Nursing; Mujahid I. Faruq, Associate in Science; Dobromira Kelley, Associate in Science; Grady Franklin Kelley, Practical Nursing; Lauren Michelle King, Associate in Arts; Beth Anne Krupp, Expanded Duty Dental Assist; Andrew Wayne Rackley, Criminal Justice Technology; Miranda Jean Redding, Surgical Technology; Samantha Nicole Smith, Expanded Duty Dental Assist; Harley Lamar Staton, Associate in Arts; Lindsey Christine Swindle, Surgical Technology; Nicole Felycia Thomas, Associate in Arts; Brooke Inez Walters, Administrative Office Technology; and Joseph E. Wilson, III, Associate in Arts

FROM NORRIS:

            Claudia Marie Reynolds, Associate in Arts

FROM PICKENS:

            Courtney Ann Collins, Associate in Arts; Brian Keith Davidson, Practical Nursing; Kamryn Laurel Dyches, Radio and TV Broadcasting; William Christopher Ellenburg, Management; Ashley Joy Franks, Surgical Technology; Christopher Thomas Gerstle, Associate in Arts; Kayla Elizabeth Golden, Expanded Duty Dental Assist; Joshua David Hickey, Industrial Electronics Technology; Joy Gray Lee, Practical Nursing; Megan Nicole Mann, Associate in Science; Stephanie Raquel Pechthalt, University Studies; Pressley Christian Roach, Nursing; and Sammy Joe Snider, Associate in Arts

FROM SIX MILE:

            Tonya Marie Arnett, Associate in Arts; Zachary Jackson Dransfield, Management; Beau Zachary Franklin, General Technology - Mechatronics; Katie Ann Garrett, Practical Nursing; Justin Raggi, Management; and Elizabeth Jessi Lou Whitlock, Associate in Arts

 

Out-of-County

FROM ABBEVILLE:

Stephanie Yvette Mullins, Entrepreneurship/Small Business Management; and Franklin Cole Price, Associate in Arts

FROM AIKEN:

            Shelby Christine Darr, Practical Nursing; and Daylin Deron Smith, University Studies

FROM BAMBERG:

            John Michael Hammett, Associate in Arts;

FROM BISHOPVILLE:

            Joshua Jerome Caughman, Associate in Science

FROM BOILING SPRINGS:

            Taylor Ann Ballard, Associate in Arts; and Emily Anne Hyder, Associate in Science

FROM BRANCHVILLE:

            Erin Rebecca Hutto, University Studies

FROM CAMDEN:

            Travis Wade Ham, Associate in Science

FROM CAMERON:

            Hannah Louisa Peden, Associate in Arts

FROM CHAPIN:

            Luke William Finkernagel, University Studies; Brandon Michael McCartha, University Studies; and Nathaniel Robert Welsh, University Studies

FROM CHARLESTON:

            Ryan William Arias, Associate in Arts; John David Collins, Jr., Associate in Arts; William Lucas Doscher, University Studies; Carolyn Anne Roberts, University Studies; Mary Grace Samardzia, University Studies; Morgan Leanne Todd, University Studies; and Jacob Adam Weed, University Studies

FROM CHERAW:

            Cole Lee Brock, University Studies

FROM CHESNEE:

            Daniel Steven Conway, University Studies

FROM CLEMMONS:

            Tyler Jackson Leinbach, Associate in Science

FROM COLLEGE PARK:

Shantel Danielle Willingham, University Studies

FROM COLUMBIA:

            Lucas Paige Carlton, University Studies; Ashley Susan Jenkins, Associate in Arts; Kyle Kane Srimoungchanh, Associate in Science; and Elizabeth Villegas, University Studies

FROM DALZELL:

            Charles Earl Metcalfe, IV, University Studies

FROM DARLINGTON:

            Ronald Laverne Calcutt, Associate in Arts

FROM DUNCAN:

            Margaret Carley Brummett, University Studies

FROM DUNWOODY:

            Olivia Grace Wagner, University Studies

FROM EDGEFIELD:

            Kinsley Lynn Reeves, University Studies

FROM EVANS:

            Kathleen Morgan Mcgowan, University Studies

FROM FEDERAL WAY:

            Ashlea Alyssabeth Dixon, Criminal Justice Technology

FROM FLORENCE:

            Wayne Rivers Byrd, Associate in Science; Sierra Danielle Fisher, Nursing; Lauren Rebekah Kirven, Management; and Emily Elizabeth Wetherbee, Associate in Arts

FROM FORT MILL:

            Emma Davies, University Studies; Stephanie Taylor Johannsen, Associate in Science; Patrick Gray McGinn, Associate in Arts; and Zachary Boyd Nutter, University Studies

FROM FOUNTAIN INN:

            Michelle Elizabeth Dubiel, Associate in Science

FROM GILBERT:

            Stephanie Lynne Garner, Associate in Science; Sarah Jo Hickman, University Studies; Brookman Anne Risinger, Medical Assisting; and Matthew Christopher Sease, Associate in Science

FROM GOOSE CREEK:

            Bhavina Sunil Patel, Associate in Science;

FROM GREENVILLE:

            Amanda Serre Barlow, University Studies; Allison Ruth Brown, Practical Nursing; Kathleen Coleman, Veterinary Technology; Lenuel Antonio Copeland, Jr., Surgical Technology; Karen Diane Curenton, Medical Assisting; Matthew James Czarnecki, University Studies; Shea Uniquea Takish Drummond, Practical Nursing; Gregory Colin Millard, General Technology - Welding; Michelle Andrea Naranjo Tabares, University Studies; Jerry Lloyd Nelson, III, University Studies; David Robert Pollard, University Studies; Zachary David Robinson, Associate in Arts; Todd Jeffrey Thomas, University Studies; and Angela Brittany Wilson, University Studies

FROM GREENWOOD:

            Hannah Wilkes Crawford, University Studies; Charles Tyler Lowe, Associate in Science; and David Varghese, Associate in Science

FROM GREER:

            Katrina Danielle Baker, University Studies; James Arnold Garner, III, Machine Tool Technology; Sara Margaret Gilbert, Veterinary Technology; Sarah Nicole Hobbs, University Studies; Alyssa Paige James, University Studies; Garielle G. Jones, Practical Nursing; and Parker Andrew Rhoden, Associate in Science

FROM HAMPTON:

            Marisa Elizabeth Pitman, University Studies

FROM HARTSVILLE:

            Brittany Marie Talbert, University Studies

FROM HEMINGWAY:

            Robert Vanallen Avant, Radio and TV Broadcasting

FROM HICKORY GROVE:

            Lealon Hugh Comer, University Studies

FROM INMAN:

            Neely Logan Powell, University Studies

FROM IRMO:

            Christian Tyler Fischer, University Studies; and William Francis Landry, University Studies

FROM KENNESAW:

            James Michael Birchfield, University Studies; and Aaron Christopher Williams, University Studies

FROM KINGSTREE:

            Kurt Wesley Mead, Associate in Science

FROM LANCASTER:

            Dylan Threatt, Associate in Arts

FROM LATTA:

            Jacob Edward Richardson, Criminal Justice Technology

FROM LAURENS:

            Letah Elaine Baggett, Nursing; and Michael Craig Knight, University Studies

FROM LAWRENCEVILLE:

            Teylor Nichole Newsome, University Studies

FROM LEESBURG:

            Victoria Catherine Farish, University Studies

FROM LEXINGTON:

            Timothy Michael Griffin, University Studies; Chandler Mckenzie Hayes, University Studies; and Sheridan Brooke Perry, University Studies

FROM MARIETTA:

            Zachary Douglas Castonguay, General Technology - Welding

FROM MARION:

            Nickolas Alan Ammons, University Studies

FROM MARSHVILLE:

            Russell James Smith, University Studies

FROM MAULDIN:

            Henry Parker Brookie, Associate in Arts; and Ruby Mel Balanban Polas, Practical Nursing

FROM MONETTA:

            Jason Chapman McKay, General Technology - Welding

FROM MONROE TOWNSHIP:

            Victoria Gatarz, University Studies

FROM MOORE:

            Ria Lorraine Sullivan, Associate in Arts; Emily Grace Yarbrough, University Studies; and Ashton Caleb Young, University Studies

FROM MOUNT PLEASANT:

            Chad Anthony Anderson, University Studies; Dylan Thorvald Cowden, University Studies; Rebecca Kathleen Golde, University Studies; Elizabeth McClellan Harvin, Associate in Science; Anthony Jerome Herrmann, Associate in Arts; Kingman Cory Hodgkiss, Associate in Science; Alan Evans Townsend, Jr., University Studies; Austin L. Smith, Management; and James Michael Wood, University Studies

FROM MURRELLS INLET:

            Ashley Renee Gaynor, Data Entry Clerk

FROM MYRTLE BEACH:

            Austin Gray Jones, University Studies

FROM NAPERVILLE:

            Katherine Ann Green, Associate in Arts

FROM NEWBERRY:

            Aaron Michael Ransdell, Associate in Arts

FROM NORTH AUGUSTA:

            John David Chambers, II, University Studies; Dustin Reid Griffin, Associate in Arts; and Ashleigh Nicole Hamilton, Associate in Science

FROM NORTH MYRTLE BEACH:

            Somer Caroline Crawford, Associate in Arts

FROM ORANGEBURG:

            Elizabeth Grace Moore, University Studies; and Lawrence Phillips Thackston, IV, University Studies

FROM PELION:

            Kayla Kristen Jeffcoat, Associate in Science

FROM PHOENIX:

            Samantha Jane Mehnert, Associate in Science

FROM PUYALLUP:

            Kristy Ray O'Laughlin, Associate in Science

FROM RIDGE SPRING:

            Blair Beekman Derrick, University Studies

FROM RIDGEVILLE:

            Devaun Bryngelson Austin-Walker, University Studies

FROM ROCK HILL:

            Courtney Maria Cox, University Studies; Michael Gage Fast, Associate in Arts; Madeline Jean Gabriele, Associate in Science; Camryn Gray Pittman, Associate in Arts; Melanie Caroline Poe, Associate in Arts; and Sally Elizabeth Southwell, Associate in Arts

FROM SAINT MATTHEWS:

            Jared Walton Watts, University Studies

FROM SIMPSONVILLE:

            Jennifer Marie Allen, University Studies; Keona Demetrius Banks, Nursing; Jacob Scott Bartell, University Studies; Eric Tait Bloomquist, University Studies; Jonathan Bradley Chiles, University Studies; Victoria Marie Denardis, University Studies; Alex David Eccles, University Studies; Charles Keith Hansley, University Studies; William Alexander Hebert, University Studies; Vanessa Manuela Jost, Associate in Science; Erin Marie McDaris, University Studies; Nicholas Alexander Phillips, Associate in Science; Kathryn Michelle Rutledge, University Studies; Robert Hamilton Tucker, Jr.., Associate in Arts; and John-Oliver Jewell Valentin, University Studies

FROM SPARTANBURG:

            Jacob Thomas Brady, University Studies; and Allyson Marie Ramsey, Associate in Arts

FROM SUMMERVILLE:

            Kristen Ashleigh Brown, University Studies; Megan Christine Sydel Hanna, University Studies; and Elaina Marie Schaffer, University Studies

FROM SUMTER:

            Rachel Joanne Sorrells, Associate in Arts; and Ashley Michelle Till, University Studies

FROM TAYLORS:

            Irene M. Ballew, Industrial Supervision Technology; and Holly Alexis Megilligan, Surgical Technology

FROM TOCCOA, GA:

            Rebecca Lynn Ledford, Nursing

FROM ULMER:

            Ervin McDonald Mathias, Basic Machining

FROM UNION:

            Daniel Perry Harmon, General Technology - Mechatronics

FROM WAXHAW:

            Joey Anthony Costa, University Studies

FROM WEST COLUMBIA:

Ashlyn Marie Slice, University Studies

FROM WINDER, GA:

            Margaret Mary Jackson, Practical Nursing

FROM YORK:

            Brittany Lillian Jones, University Studies; and Holly Nichole Nash, Associate in Arts

-30-

Ninety Three Named to Academic Distinction List for Spring 2014 Semester

Jul 30 Read More

One Hundred and Eighty-Six Students Named to President’s List for Spring 2014 Semester

Jul 30 Read More

Dr. Ronnie L. Booth to Address Graduates at Summer Commencement

Jul 18 Read More

Graduation (6:00pm) (7/31/2014)

Jul 31 Read more

FAFSA Fridays (8/1/2014)

Aug 1 Read more

Connect to College Overview Sessions (8/7/2014)

Aug 7 Read more

FAFSA Fridays (8/8/2014)

Aug 8 Read more

Connect to College Orientation (8/13/2014)

Aug 13 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu