FOR IMMEDIATE RELEASE                                                                       9/13/2018

           PENDLETON --- Fifty-three students have been named to Tri-County Technical College’s Dean’s List for summer term 2018.

To be eligible for the Dean’s List, a student must be classified as a degree, diploma or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or higher; attain a GPA of 3. 50 – 3.99; cannot earn an “F,” “WF,” or “U” grade for courses numbered 100 or below, MAT 150 or ENG 150.

Based on information at the close of the summer 2018 term, the following individuals met the requirements for Dean’s List.

Anderson County

FROM ANDERSON:

Fernando David Carrillo-Rosales, Criminal Justice Technology; Jarod Taigan Chapman, General Technology - Mechatronics; Matthew Benjamin Cothran, General Technology - Mechatronics; Macauley Douglas Cowart, General Technology - Mechatronics; John Carter Gamble, General Technology - Mechatronics; James Olander Hatten, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Nathan  Nichols, University Studies; Jacob Alexander Richards, Industrial Electronics Technology; Jerius Samuel Thomas, Industrial Electronics Technology; and Lesley Dionne Tyre, Businss Administration-Banking and Finance Emphasis

FROM BELTON:

Benjamin Waters, General Technology - Mechatronics

FROM PENDLETON:

Tyler Anthony Blasingame, General Technology - Mechatronics; Bryce McMillan Moxley, General Technology - Mechatronics; and Thomas Blake Watt, General Technology - Welding

FROM PIEDMONT:

Matthew Carson Burdette, University Studies; and Chastity Faith Freeman, Nursing

FROM TOWNVILLE:

Michael Wayne Hunnicutt, Criminal Justice Technology

 

Oconee County

FROM FAIR PLAY:

Joeseph Dylan Pearson, Computer Technology

FROM MOUNTAIN REST:

Sheila Dawn Lowery, Administrative Office Technology-Medical Emphasis

FROM SENECA:

Noah Andrew Bedenbaugh, Business Administration-Entreprenuer Emphasis; Adam Perry Covington, Automotive Technology; Chase Alexander Gagnon, General Technology - Mechatronics; William Scott Mueller, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Jared Logan Smith, Industrial Electronics Technology; and Matthew Alexander Thompson, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology

FROM WALHALLA:

Lauren Renee Wigington, General Technology - Mechatronics

FROM WESTMINSTER:

Lakeon Samantha Daniel, Criminal Justice Technology; Michael Anthony Shaw, Business Administration; and Matthew Justin Turner, Industrial Electronics Technology

 

Pickens County

FROM CLEMSON:

Nicholas Eddis, Associate in Arts

FROM EASLEY:

Colin Andrew Gaut, Associate in Arts; Jake Alan Harbin, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Catie Rae Jaynes, Nursing; Sydney L Kidder, Nursing; Charles David Morgan, Media Arts Production; Jacob Hunter Owens, Associate in Science; Chelsea Jordan Spicer, Associate in Science; and Alex Thurman Youngblood, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology

FROM LIBERTY:

Bradley Read Adcox, Computer Technology; Michael Andrew Cochran, General Technology - Mechatronics; and Brantley Madison Powell, Expanded Duty Dental Assisting

Out of County:

FROM CHAPIN:

Alan Lott Sumner, CNC Programming and Operations

FROM GREENVILLE:

Nathan Davis Melchers, General Technology - Mechatronics; and Matthew Joseph Nicolini, Associate in Science

FROM GREER:

Jonathan W Claffey, Associate in Science; and Faith Leanna Ingle, Associate in Science

FROM IRMO:

Brady Michael Driggers, Criminal Justice Technology

FROM LAURENS:

Caroline A Myers, Associate in Science

FROM MYRTLE BEACH:

Justin Patrick Martin, Associate in Science

FROM PELION:

Timothy James Jackson, General Technology - Welding

FROM SIMPSONVILLE:

Austin Wyatt Graham, Computer Technology; and William Chase Smith, General Technology - Welding

 

Out of State:

FROM MERRITT ISLAND, FL:

Blaine William Roper, Automotive Technology

-30-