PENDLETON --- Forty-nine students have been named to Tri-County Technical College's Dean's List for summer 2015.

To be eligible for the Dean's List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 3.50 - 3.99; cannot earn an "F," "WF," or "U" grade for courses numbered 100 or below.

Based on information at the close of the Spring 2015 term, the following individuals met the requirements for Dean's List.

Anderson County

From Anderson:

Brea Renea Eden, Associate in Science; William Thurman Griffin, Management; Greggory James Satterfield, Computer Technology; James  Skaggs, Manufacturing Management and Leadership; Lucas Alastair Wilson, Associate in Science; and Brandon Gregory Witt, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology

From Belton:

Austin Howard Cochran, Computer Technology; and Seth Cowan Wright, Industrial Electronics Technology

From Honea Path:

Robert Jackson Kizer, General Technology - Mechatronics

From Iva:

James Erik Bowman, General Technology - Welding; and Timothy Hayden Brown, General Technology - Mechatronics

From Williamston:

Nathaniel William Albrecht, General Technology - Mechatronics; Stephannie Ann Albrecht, General Technology - Mechatronics; and Sydney Savannah Freeman, Associate in Arts

Oconee County

From Newry:

Steven Ray Hoskins, General Technology - Mechatronics

From Salem:

Shannon Rauch Evans, Expanded Duty Dental Assisting

From Seneca:

Isaiah John McKinney, Associate in Arts

From Walhalla:

Melissa Kay Boomhower, Surgical Technology; and Jason Charles Flynn, Industrial Electronics Technology

From Westminster:

Jamie Lee Kelly, Accounting; Jeremy Daniel Lee, Automotive Technology; Katlyn Marie Nesbitt, Administrative Office Technology; Cynthia Ann Oglesby, General Technology - Early Childhood; and Jonathan Drew Pitman, Associate in Science

Pickens County

From Central:

William Daniel Boyd, Associate in Science; Adilenne Olvera Cabrera, General Technology - Mechatronics; James Auston Langhorne, Industrial Electronics Technology; Wesley Chase Ridgeway, Associate in Arts; and Joshua Paul Wilhoit, Criminal Justice Technology

From Easley:

Nathan Reed Baldwin, Industrial Electronics Technology; Caleb Benjamin Cook, Industrial Electronics Technology; Hunter Morgan Crompton, Industrial Electronics Technology; David L Looper, General Technology - Mechatronics; William Bennett Massingill, Associate in Science; and Harrison Knox Oliver, General Technology - Welding

From Liberty:

Erica Nicole Bolding, Associate in Science; Nicholas David Bradford, Industrial Electronics Technology; Kathelena Ariel Ray, Nursing; and Stephen Blake Volrath, General Technology - Welding

From Pickens:

Jacob Tyler Peterman, Industrial Electronics Technology

Out of County

From Clover:

Kristopher Stuart Thompson, General Technology - Mechatronics

From Greenville:

Deborah Gaines, Management

From Manning:

Blanding Galloway Johnson, Associate in Science

From Mount Pleasant:

Samuel E. Barrera, Industrial Electronics Technology

From Richburg:

Jordan Wade Snelgrove, Associate in Arts

From Simpsonville:

Margaret E. Burnett, Associate in Arts

From Six Mile:

Jake Brandon Willimon, General Technology - Mechatronics

Out of State

From East Dublin, GA

Angela Dawn Norris, Associate in Arts, East Dublin GA

From Hartwell, GA:

Dustin Tyler Gibson, General Technology - Mechatronics