Accessibility Skip to Content Section
Skip to Footer Section

Forty-One Students Named to Tri-County’s Academic Distinction List for Fall 2021

Press Release                                                                                                                                                                         
Date:
February 22, 2021
Contact:
lgarrett@tctc.edu

Forty-One Students Named to Tri-County’s

Academic Distinction List for Fall 2021   

            PENDLETON --- Forty-one students have been named to Tri-County Technical College’s Academic Distinction List for fall 2021.

To be eligible for the Academic Distinction List, a student must be enrolled in six to eleven credit hours for two consecutive terms and earn at least twelve credit hours during the two consecutive terms, with a grade of A in each attempted course.

Based on information at the close of the Fall 2021 semester, the following individuals met the requirements for the Academic Distinction List.

Anderson County

FROM ANDERSON: 

Andrew Hamilton Bailes, Nursing; Jasmine Jones Blanding, Manufacturing Management and Leadership; Christopher Michael Brown, General Technology - Welding; Falon Misti Copeland, Mechatronics Technology; Nathan Eric McCullough, Mechatronics Technology; Georgina P. McGuffin, Engineering Design Technology; Matthew David O'Quinn, Associate in Arts; Kelly Ann Rabideau, Early Care and Education; Christian Blake Justin Smith, Medical Laboratory Technology; Randy Eugene Watkins, Business Administration; and Levi David Whitfield, Mechatronics Technology

FROM IVA:

Cody A. Ambrose, Mechatronics Technology

FROM PENDLETON:

Hannah Noel Hendrix, Accounting

 

Oconee County

FROM MOUNTAIN REST:

Erin Leigh Hart, Surgical Technology

FROM SALEM:

Amanda Elizabeth Dodge, Nursing

FROM SENECA:

Tyler Joshua Cartee, Mechatronics Technology; Hunter Tyrell Cunningham, Criminal Justice Technology - Paralegal Studies Emphasis; Rene Miranda Flores, Associate in Science; Orry Paul Oglesby, General Technology - Welding; and Brandon James Smith, Mechatronics Technology

FROM WALHALLA:

Anna Dianna Baynard, Administrative Office Technology; Ezekiel Rogers Moore, Engineering Design Technology; and Kelly Lynne Portillo, Nursing

FROM WESTMINSTER:

Danielle Marie Hankins, Transition Nursing; Taylor Noelle McKee, Transition Nursing; Noah Kevin Sheriff, General Technology - Welding; and Krystal L. Waycaster, General Technology - Welding

Pickens County

FROM CENTRAL:

Heriberto Roman Hernandez, Engineering Design Technology; and Kyrle Alexander Luth, General Technology - Pre-Pharmacy

FROM CLEMSON:

Angela Jean Willis, Engineering Design Technology

FROM EASLEY:

Sidney Merritt Galloway, Nursing; Kevin Spencer Hofius, Mechatronics Technology; Lindzie Harrison McAlister, Transition Nursing; Victor James Romano, Mechatronics Technolog

FROM LIBERTY:

Hannah Alizabeth Holliday, Administrative Office Technology - Medical Emphasis; Jack Scott Mason, Associate in Science; and Julia Nicole Morgan, Business Administration

FROM PICKENS:

Austin Lee Dodgens, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; and Steven Krauszer, Accounting

Out of County

FROM GREENVILLE:

Kathryn Patricia Besancon, Nursing; and Robert Walker DeLoach, General Technology – Welding

-30-