PENDLETON --- Thirty-two students have been named to Tri-County Technical College’s President’s List for summer term 2017.

            To be eligible for the President’s List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or higher; attain a GPA of 4.00; cannot earn an “F,” “WF,” or “U” grade for courses numbered 100 or below, MAT 150 or ENG 150.

Based on information at the close of the summer 2017 term, the following individuals met the requirements for President’s List.

Anderson County

FROM ANDERSON:

Jaden Desco Humphries, Industrial Electronics Technology; Hamidreza Jabinshenas, Industrial Electronics Technology; Nisha Kandpal, Associate in Science; Mark Joseph Kravchuk, General Technology - Mechatronics; Zachary Isaac Lawson, General Technology - Mechatronics; Haleigh Jessica Jean Mullinix, Criminal Justice Technology; Terry Myers, General Technology - Mechatronics; and Isaac Dale Porter, General Technology - Mechatronics

FROM BELTON:

Tanner Chase Brennan, General Technology - Mechatronics

FROM TOWNVILLE:

Jordan Westlee Grant, General Technology - Mechatronics

FROM WILLIAMSTON:

Enoch Boyd Vaughn, Media Arts Production

Oconee County

FROM SALEM:

Erica Patrice Moore, Administrative Office Technology - Medical Emphasis

FROM SENECA:

Sydni Laine Campbell, Associate in Science; Richard Jeffrey Crymes, Industrial Electronics Technology; Joshua Scott Martin, General Technology - Mechatronics; and Xiaoxia Wang, General Technology - Pre-Pharmacy

FROM WALHALLA:

Andrew H. Sharpe, Associate in Science

FROM WESTMINSTER:

John Hunter Brooks, General Technology - Mechatronics; and Cameron Jeffery Davis, General Technology - Mechatronics

Pickens County

FROM CENTRAL:

John Tyler Gravely, Industrial Electronics Technology

FROM CLEMSON:

Emily Michelle Dent, Associate in Arts

FROM EASLEY:

Dalton Timothy Laugh, General Technology - Mechatronics

FROM LIBERTY:

Isaac Xavier Looney, General Technology - Mechatronics

FROM PICKENS:

James Austin Charping, General Technology - Mechatronics; Joshua T. Elgin, Associate in Arts; Ezequiel Elias Amador, General Technology - Mechatronics; Logan Neal Pendergrass, Computer Technology; and Austin Michael Stoffel, General Technology - Mechatronics

FROM SIX MILE:

Isaac Hamilton Salter, Criminal Justice Technology

Out of County

FROM BLYTHEWOOD:

Cason Hunter Alewine, General Technology - Mechatronics

FROM FORT MILL:

Anastasia V. Berdan, Computer Technology

FROM CHATTANOOGA, TN:

Austin Cody Breazeale, CNC Programming and Operations