Accessibility Skip to Content Section
Skip to Footer Section

Two Hundred and Forty Students Named to Tri-County’s President’s List for Spring 2021

Press Release                                                                                                                                                                          
Date:
July 12, 2021
Contact:
lgarrett@tctc.edu

Two Hundred and Forty Students Named to

Tri-County’s President’s List for Spring 2021

            PENDLETON --- Two hundred and forty students have been named to Tri-County Technical College’s President’s List for fall 2020.

            To be eligible for the President’s List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 4.00; cannot earn an “F,” “WF,” or “U” grade for courses numbered 100 or below, MAT 150 or ENG 150.

Based on information at the close of the spring 2021 semester, the following individuals met the requirements for President’s List.

 

Anderson County

From Anderson:

Terrance Josiah Beaty, Mechatronics Technology; Kyneesha Gabbrielle Blackwell, Medical Laboratory Technology; Jasmine Jones Blanding, Manufacturing Management and Leadership; David Thomas Brown, Computer Technology - Cybersecurity and Forensics Emphasis; Ceairra Leqeshia Burden, Accounting; Madison Faith Burdette, Medical Laboratory Technology; Madison H Byrum, Business Administration - Management Emphasis; Lekeyah Nicole Clayton, Medical Laboratory Technology; Kristina Lynn Cothran, Nursing; Camden Gailen Cox, General Engineering Technology; Stephanie Maria Deboskey, Associate in Arts; Brittanie Ciara Elmore, Nursing; Marina Jill Farr, Associate in Science; Viena Garcia-Salazar, Nursing; Matthew Thomas Gould, Mechatronics Technology; Rebekah Harris, Associate in Arts; Amanda Sue Johnson, Associate in Arts; Ella Marie Jourdan, Medical Laboratory Technology; Mikaylen Dawn Kay, Early Care and Education; Nathan Blake Kelley, Mechatronics Technology; Natasha Levesley, Early Care and Education; Amber Renee Littlefield, CNC Programming and Operations; San Quiala Ny'vina Manick, Administrative Office Technology - Medical Emphasis; Kayla Cherisa Martin, Administrative Office Technology - Medical Emphasis; Nathan Eric McCullough, Mechatronics Technology; Anthony Andrew Melnik, Associate in Science; Kelly Samantha Ochoa, Veterinary Technology; Bradley Elizabeth Powell, Early Care and Education; Timothy Evan Roberts, Mechatronics Technology; Jennifer Rodriguez Vargas, Nursing; Zachary Grant Shingleton, General Engineering Technology; Christian Blake Justin Smith, Medical Laboratory Technology; Jeffrey Michael Stamey, Computer Technology - Software and Web Development Emphasis; Cameron R Stone, Industrial Electronics Technology; Lauren N. Tollison, Associate in Arts; Derik Martin Vallecillo, Mechatronics Technology; David Vladimir Vdovichenko, Business Administration; Jennifer Virula, Early Care and Education; and Stelen Watkins, Mechatronics Technology

 

From Belton:

Shaun Eugene Cleveland, Mechatronics Technology; Kathryn Mykal Drake, Nursing; Nicholas Allen Fant, Associate in Arts; Jason Dean Hawkins, Mechatronics Technology; Collin Timothy Mullen, Mechatronics Technology; Riley Steven Owen, Mechatronics Technology; Michelle Breanna Roberts, Criminal Justice Technology - Paralegal Studies Emphasis; and Albert Yap, Computer Technology - Network Systems Management Emphasis

 

From Honea Path:

Odessa Rose Poore, University Studies; Shane Ranson Poore, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; James Robert Rochester, CNC Programming and Operations; and Analeece Nachole Whitfield, Criminal Justice Technology - Law Enforcement Operations Emphasis

 

From Iva:

Hayden Alexander Arnold, Mechatronics Technology; Samuel Trace Center, Mechatronics Technology; and Matthew E. Lecroy, Associate in Science

 

From Pelzer:

Boyce Lee Roulette, Computer Technology - Cybersecurity and Forensics Emphasis

 

From Pendleton:

Courtney Ann Calvert, Media Arts Production; Shelbie Gorton, Nursing; Alexander Gravlee, Associate in Science; Alek Nathaniel Harvey, Computer Technology - Software and Web Development Emphasis; Makayla Beth Lackey, Media Arts Production; Morgan Bailey LeFils, Associate in Arts; Turner Lomas, General Technology - Welding; and Jason Norton, Computer Technology - Cybersecurity and Forensics Emphasis

 

From Piedmont:

Morgan E. Johnson, Nursing; Gregory Elliott Modzel, Associate in Science; and Whitney Brianne Walton, Criminal Justice Technology

 

From Sandy Springs:

Sierra Brook Barrs, Nursing

 

From Starr:

Ashtyn Taylor Allen, University Studies; and Robert Jackson Ezzell, Business Administration

 

From Townville:

Jeremiah Bryant Prater, Computer Technology - Network Systems Management Emphasis

 

From Williamston:

Gareth Abron Bell, Industrial Electronics Technology; William Tucker Blackmon, General Technology - Welding; Jeric Andrew Debrock, Associate in Science; John Phillip Kicklighter, Mechatronics Technology; and Britney Cierra Breasaw King, Mechatronics Technology

 

Oconee County

From Mountain Rest:

Erin Leigh Hart, Surgical Technology; and Rozalyn Stipe, Administrative Office Technology - Medical Emphasis

 

From Salem:

Carlos Bustos, Computer Technology - Software and Web Development Emphasis; and Braden William Eller, Computer Technology - Software and Web Development Emphasis

 

From Seneca:

Lindsey Renee Adair, Medical Laboratory Technology; Sarah Elizabeth Beasley, Media Arts Production; Rebeca Ann Bernazzoli, Media Arts Production; Tyler Joshua Cartee, Mechatronics Technology; Joseph Tyler Crane, Engineering Design Technology; Hunter Tyrell Cunningham, Criminal Justice Technology - Paralegal Studies Emphasis; Lucas Anthony Edgar, Mechatronics Technology; Julia Marie Farthing, Associate in Arts; Parker Jay Kendrick, Mechatronics Technology; Rebekah L. Kuebler, Associate in Science; Jakeb Lyle Moore, Industrial Electronics Technology; Amy Anne Nichols, Associate in Arts; Jonathan William Read, Computer Technology - Cybersecurity and Forensics Emphasis; Gayle Laura Shear, Media Arts Production; Alexandria Lee Smith, Early Care and Education; Sean Michael Walters, Automotive Technology; and Hailey Christian Wright, Business Administration

 

From Tamassee:

Brett Arthur Norton, Associate in Science

 

From Walhalla:

Dustin Edward Addis, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Brooklyn Nicole Duncan, Accounting; Korbin William Fitzgerald, General Technology - Welding; Camden Bryce LeCroy, Associate in Arts; Benjamin Dean Mckie, Mechatronics Technology; Haley Nicole Mote, Nursing; Bryan Gabriel Olvera, Associate in Science; Abner Magdiel Quinonez, Associate in Arts; and Jeffrey Mark Runz, CNC Programming and Operations

 

From West Union:

William Carter Brake, Media Arts Production; Isabella Grace Culbertson, Nursing; Colin Andrew Keylon, Mechatronics Technology; Hannah Grace McCall, Early Care and Education; Mary E. Phylow, Mechatronics Technology; and Gracie Elisabeth Powell, General Technology - Welding

 

From Westminster:

Tiffany Elizabeth Hart, Nursing; Stephen Johnson, Computer Technology - Cybersecurity and Forensics Emphasis; Mariana Lopez Leon, Medical Laboratory Technology; Alexis Kaitlin Queen, Expanded Duty Dental Assisting; and Megan Brook Ropp, Associate in Arts

 

Pickens County

From Central:

Elizabeth Michelle Asay, CNC Programming and Operations; Stephen Richeson Asay, CNC Programming and Operations; Jacob A. Cox, Associate in Science; Daisie Alia Hernandez, Expanded Duty Dental Assisting; Adeline MacKenzie Holcombe, University Studies; Ashley Kaylor, Medical Laboratory Technology; America Anna Murray, Computer Technology - Software and Web Development Emphasis; Kimia Shojaei, Pre-Dental Hygiene; Dustin Sullivan, Associate in Science; and Luke Darren Terry, Associate in Arts

 

From Clemson:

Ian Bradley Altman, University Studies; Taryn Lainey Brazell, Associate in Science; and Cooper Thomas Moore, Mechatronics Technology

 

From Easley:

John Luke Barker, Mechatronics Technology; Andrew Bruce Berendsen, Associate in Arts; Christian Edward Brown, Mechatronics Technology; Caden Stone Cooper, Industrial Electronics Technology; William Andrew Davis, Industrial Electronics Technology; Jacob Matthew Deweese, Industrial Electronics Technology; Ethan James Faulkner, Media Arts Production; Caleista Jade Fielders, Surgical Technology; Kyra Floyd, Associate in Science; Macklin C Floyd, Business Administration - Operations Management Emphasis; Michael Stephen Fowler, Business Administration - Entrepreneur Emphasis; Sidney Merritt Galloway, Nursing; Sonja Hunt, Medical Laboratory Technology; Jordan McDonald, Associate in Arts; Lyndsey Posey, Media Arts Production; Tara Elizabeth Sullivan, Associate in Arts; Michael Anthony Testa, Associate in Arts; Jasmine Jade Tillman, Associate in Arts; Cathy Sue Turner, Manufacturing Management and Leadership; Jakob Chandler Waldrep, Associate in Arts; April Nicole Weeks, Veterinary Technology; and Alayna Woodall, Associate in Arts

 

From Liberty:

Patrick Chilton, Mechatronics Technology; Magdalen Rose Covington, Early Care and Education; Rachel Anne Knott, Accounting; Levi Shaine Painter, Associate in Science; Erick Alfredo Sanchez Martinez, Mechatronics Technology; Rebekah Catherine Seeley, Computer Technology - Cybersecurity and Forensics Emphasis; Joshua Yung Silva, Associate in Arts

 

From Pickens:

Jeremy P. Allen, Computer Technology - Software and Web Development Emphasis; Nicholas John Belt, Media Arts Production; Robert Hanselle Bobo, Mechatronics Technology; Lauren E. Childs, Medical Laboratory Technology; Krystal N. Hudson, Transition Nursing; Grayson Kathryn Lamb, Associate in Arts; Charity Stewart, Nursing; and Luke Edison Threatt, Media Arts Production

 

From Six Mile:

Donielle Mae Banks, Nursing; Andrew R. Bate, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; and Annah Elizabeth Birch, Business Administration - Marketing Emphasis

 

Out of County

From Batesburg:

Garrett Wesley Lake, Associate in Science

 

From Blythewood:

Molly Dallas Brockwell, Associate in Science

 

From Camden:

Robert Munn Lee, Associate in Science

 

From Chapin:

Emma Grace Sims, Associate in Science

 

From Charleston:

Emily Cobb Flanders, Associate in Science; Sophia Marie Giordano, Associate in Science; and McCalla Wagner Hanckel, Associate in Science

 

From Columbia - 1

Parker Ellie Burns, Associate in Science

 

From Conway - 1

Sydney B. Hardwick, Associate in Science

 

From Dillon:

Jesselyn Miranda Bryant, Associate in Science

 

From Edgefield:

Jordan Alexander Faust, Mechatronics Technology

 

From Florence:

Elizabeth Britton Heger, Associate in Arts

 

From Fort Mill:

Dana E. Dedrick, Associate in Science; and Lydia Hope Peterson, Associate in Arts

 

From Greenville:

Kathryn Patricia Besancon, Nursing; Matthew Dean Girardeau, Associate in Arts; Nolan Taylor Hanus, Associate in Science; Kendra R. Kerr, Mechatronics Technology; Brandon Powell, Administrative Office Technology - Medical Emphasis; Stephen Hopkins Reynolds, Associate in Science; Thomas Justin Romano, Associate in Science; and Caroline Elizabeth Young, Associate in Science

 

From Greer:

Oliver Dalton Everette, Associate in Arts; and Sean Gavin Miller, Associate in Arts

 

From Hilton Head Island:

Ellery Loren Gregory, Associate in Arts; and Brandon Alan Hadley, Associate in Science

 

From Irmo:

Preston Hine Harrison, Associate in Arts; and Grace Mackenzie Turner, Associate in Science

 

From Lancaster:

Erin Lynne Hild-Ladebauche, Associate in Science

 

From Leesville:

Derwin Tanner Shumpert, Nursing

 

From Lexington:

Jarrett Mccrae Black, Mechatronics Technology; Maximus Alexander Boscaglia, Associate in Science; Allison Grace Enright, Associate in Arts; Caroline Belle Gies, Associate in Science; and Emma Reagan Webb, Associate in Science

 

From Mauldin:

Braylen T. Wright, Computer Technology - Network Systems Management Emphasis

 

From Mount Pleasant:

Coleman Jeffrey Armstrong, Associate in Science; Rory I. Chalk, Associate in Science; Jackson Tucker Ely, Associate in Arts; Jason P. Grove, Associate in Science; Lucas Anthony Lawson, Associate in Science; Charles Hampton Michel, Associate in Science; and Griffin John Murphy, Associate in Science

 

From Myrtle Beach:

Rachel Marie Fornal, Nursing

 

From Ninety Six:

Allan Harper Manning, Associate in Science

 

From Pawleys Island:

Ryon Francis Fox, Associate in Arts; and Mason Christine Wellons, Associate in Science

 

From Rock Hill:

Olivia Grace Talley, Associate in Arts; and Raegan Victoria Williams, Nursing

 

From Simpsonville:

Noelle Sheffield Bombaro, Associate in Science; Anna Katherine Jernigan, Associate in Science; and Joshua James Wellman, Associate in Science

 

From Spartanburg:

Daniel Acevedo-Salinas, Associate in Science

 

From Summerville:

Hadley Madison Moody, Associate in Science

 

From Tega Cay:

Laura Jeanette Lothridge, Associate in Science; and Ty Garrett Wainwright, Associate in Science

 

From York

Donald Trout Saleeba, Associate in Arts

 

Out of State

From Atlanta, GA:

Payne Matthew Gunckel, Associate in Science

 

From Binghamton, NY:

Lacey R. Fahs, Associate in Arts

 

From Charlotte, NC:

Jonathan C. Currier, Mechatronics Technology

 

From Dagsboro, DE:

Rylie Ellen Carey, Associate in Science

 

From Durham, NC:

Riker Dupont Schiff, Associate in Arts

 

From Freehold, NJ:

Harrison Miller, Associate in Arts

 

From Merrick, NY:

Jamie Soojin King, Associate in Science

 

From Milford, NJ:

Thomas Habib, Associate in Science

 

From Newton, NC:

Tiffani Starr Bagwell, Administrative Office Technology

 

From North Palm Beach, FL:

Matthew William Cassanelli, Associate in Science

 

From Northville, MI:

Elizabeth Kosak, Associate in Arts

 

From Ocean, NJ:

Allison Marrin Stuppi, Associate in Arts

 

From Sykesville, MD:

Corey Joseph Roach, Associate in Arts

-30-

 

About Tri-County Technical College
Tri-County Technical College, a public two-year community and technical college serving Anderson, Oconee and Pickens Counties in South Carolina, enrolls more than 9,000 students annually and offers more than 70 major fields of study, including computer technology, industrial electronics, mechatronics, nursing, and university transfer programs. Tri-County boasts the highest student success rate among two-year colleges in the state and ranks in the top one percent nationally for successful student transfers to four-year colleges and universities. To learn more, visit tctc.edu.