Press Release                                                                                                                                                   
Date:
February 19, 2024
Contact:
lgarrett@tctc.edu

Two Hundred and Ten Students Named to

Tri-County’s President’s List for Fall 2023

PENDLETON --- Two hundred and ten students have been named to Tri-County Technical College’s President’s List for fall 2023.

To be eligible for the President’s List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 4.00; cannot earn an “F,” “WF,” or “U” grade for courses numbered 100 or below, MAT 150 or ENG 150.

Based on information at the close of the fall 2023 semester, the following individuals met the requirements for the President’s List.

Anderson County

From Anderson:

Caleb Robert Anderson, Associate in Science; Keira Atkinson, Media Arts Production; Keri Rose Branch, Associate in Arts; Carli L. Campbell, Nursing; Nathan Cash, Mechatronics Technology; Felicia Nicole Challinor, Early Care and Education; Caroline Harvell Crawford, Early Care and Education; David A. Ford, Associate in Science; Madison G. Garrison, Associate in Arts; Evan William Gillespie, Mechatronics Technology; Luke Willis Gilliam, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Gregory James Gilliland, Nursing; Alyssa Annette Grant, Business Administration; Caroline Marie Gunter, Associate in Science; William Hamson, Welding Technology; Amanda Powell Hunt, Early Care and Education; Michael David Jamieson, Media Arts Production; Samuel Thomas Johnson, Associate in Science; Christopher Lee Jones, Associate in Arts; Anna Katherine Kohlmayer, Associate in Arts; Conner Owen Laughridge, Medical Laboratory Technology; Harley David Lee, Mechatronics Technology; Ryan William Malcolm, Media Arts Production; Kelly Belk Martin, Nursing; Michael Charles Mcclung, Mechatronics Technology; Evelyn Monterrosas Martinez, Early Care and Education; Alyssa Indya Montjoy, Media Arts Production; Caroline N. Nickleach, Associate in Arts; Hayden Andrew Nix, Mechatronics Technology; Tysheim Amir Oyelowo, CNC Programming and Operations; Nehemias Perez, Mechatronics Technology; Quintina N. Pruitt, Practical Nursing; Rebecca Rogers, Associate in Science; Shaylah Korah Rogers, Criminal Justice Technology - Paralegal Studies Emphasis; Gage Alton Sauls, Computer Technology - Software and Web Development Emphasis; Adam James Shaw, Mechatronics Technology; Carley Hope Shore, Nursing; Michael William Smith, Media Arts Production; Travis Tanberg, Nursing; Alex Lieu Tran, Associate in Science; Samantha Tucker, Computer Technology - Cybersecurity and Forensics Emphasis; Joseph Walter Vita, Associate in Science; Kimberly A. Votee, Early Care and Education; Kimberly Joy Waters, Early Care and Education; and Chloe Danielle Wright, Associate in Science

From Belton:

John Zacharias Celocia, Mechatronics Technology; Aiden David Jones, Mechatronics Technology; Kristen T. Kaufman, Veterinary Technology; Tanner Colie Knight, Mechatronics Technology; Samuel Paul Morales, Mechatronics Technology; Rebekah Praise Mytko, Associate in Science; and Eden Makensi Smith, Associate in Science

From Honea Path:

William Joseph Cantrell, CNC Programming and Operations; Barrett Dennis Gambrell, Mechatronics Technology; Richard Wayne Howard, Computer Technology - Cybersecurity and Forensics Emphasis; Allison Seawright, Associate in Science; and Gregory Gage Whitfield, CNC Programming and Operations

From Iva:

Sara Chambers, Nursing

From Pelzer:

Preston Cartwright, Mechatronics Technology; Carson Andrew Norton, Associate in Arts; Tonya Lisette Zepeda, Business Administration - Marketing Emphasis

From Pendleton:

Andrew B. Bailey, CNC Programming and Operations; Russell Rhett Gibson, CNC Programming and Operations; Andrew David Mackay, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Mason Charles Murray, Associate in Arts; and Tillman Shiflett, Nursing

From Piedmont:

Bryan Willis Garrett, Associate in Science; Rahilkumar Ajaykumar Patel, Medical Laboratory Technology; John Grayson Porter, Nursing; Hetvi Vipulkumar Shah, Accounting; Jackson Nash Thompson, Associate in Science; and Lance William Volkmer, Associate in Arts

From Starr:

Alex Gabriel Nunnery, Associate in Science

From Williamston:

Emma Kate Austin, Business Administration; Marlee Zayne Bowen, Business Administration - Marketing Emphasis; Holly Byers, Medical Assisting; Kenneth Landon Crompton, Mechatronics Technology; Ethan Tyler Pack, Business Administration - Marketing Emphasis; Brianna Marie Quintanilla, Associate in Science; and Leon Maurice Wardlaw, Mechatronics Technology

 

Oconee County

From Fair Play:

Sydney Tripp Beckwith, Early Care and Education

From Mountain Rest:

Evan Lane Justus, Welding Technology; Jamie Sue Nicholson, Nursing

From Salem:

Kaleigh Jeannette Galloway, Nursing; Michael Korycansky, Media Arts Production; and Brandon Nathaniel Page, Associate in Arts

From Seneca:

Jack Carter Bryson, Mechatronics Technology; Judith Sareth Diaz, Associate in Arts; Liam P. Duggan, Media Arts Production; Keri Michelle Herron, Medical Laboratory Technology; Eli Gavin Holbrooks, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Ethan Bill Jordan, Engineering Systems Technology; Ezekiel Heath Long, Mechatronics Technology; Brayan Asher Martin, CNC Programming and Operations; Donna Marie Morris, CNC Programming and Operations; Ramon T. Riboroso, Associate in Science; Cheyenne E. Ritchie, Media Arts Production; Alden Wilder Scar, Mechatronics Technology; Blake Tyler Smith, Computer Technology - Software and Web Development Emphasis; Tyler Jason Vanasse, HVAC Apprentice; and Nicholas Alexander Vickery, Computer Technology - Software and Web Development Emphasis

From Walhalla:

Catherine Elizabeth Blackwell, Business Administration - Operations Management Emphasis; Katlin Wayne Glenn, Mechatronics Technology; Michelle Marana, Associate in Science; Isbet Mendez, Criminal Justice Technology - Paralegal Studies Emphasis; Isaiah Manley Steele, Associate in Arts; and McKinnley Grace Turpin, Nursing

From West Union:

Whitley Suzanne Bingham, Associate in Science; Colby Davidson Hamby, Associate in Science; and Emma Grace Massey, Associate in Arts

From Westminster:

Darleen Mechelle Buchanan, Medical Laboratory Technology; Mackenzie Leigh Burkett, Nursing; Jonathan C. Cheek, Administrative Office Technology; Brittney Morgan Driver, Expanded Duty Dental Assisting; Autumn Faulkenberry, Associate in Science; Ethan Jeremy Henry, Engineering Systems Technology; Jared Weston Howery, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Isabelle Kiser, Associate in Arts; and Landon Detrick Little, CNC Programming and Operations

Pickens County

From Central:

Maysn Bohnenblust, Welding Technology; Abigail Riley Daschbach, Associate in Science; Samantha Marie Fasolino, Associate in Arts; Rory William Hodge, Accounting; Omer Ali Lahwal, Associate in Arts; and Taylor Morgan Staaf, Media Arts Production

From Clemson:

Samuel Z. Manwaring, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Katherine Pelfrey, Business Administration - Entrepreneur Emphasis; Shana Alexis Stancil, Computer Technology - Cybersecurity and Forensics Emphasis; and Manuel Enrique Unda, Engineering Design Technology

From Easley:

Caden Sean Acuff, Mechatronics Technology; Dimitri Blanco, Associate in Science; Hannah Fatima Dacosta, Computer Technology - Cybersecurity and Forensics Emphasis; Jayla A. Dela Cruz, Early Care and Education; Katlyn Faye Gantt, Nursing; Abby Kay Gilstrap, Nursing; Mark Allen Legare, Nursing; Alia Gloria Lockee, Engineering Systems Technology; Carolyn Abigail Logan, Early Care and Education; Jose Andres Maximo-Hayes, Computer Technology - Cybersecurity and Forensics Emphasis; Christopher Robert Nin, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Cynthia Amanda Scheller, Nursing; Levi Jonathan Sheriff, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Madison Hope Thomas, Nursing; and Kathryn Elizabeth Wallace, Associate in Arts

From Liberty:

Brooke Rene Belanger, University Studies; Jadyn Rose Chase, Associate in Arts; Marie Ladine Gilreath, Computer Technology - Cybersecurity and Forensics Emphasis; and Christopher M. Rosinski, CNC Programming and Operations

From Pickens:

Colleen Bates, Associate in Arts; Chase Lee Davis, Engineering Design Technology; Gavin Carter Greeno, HVAC Installer; Emily Elizabeth Griggs, Associate in Arts; Ashton Keith Horn, Associate in Arts; Micah Cooper Jewell, Criminal Justice Technology - Law Enforcement Operations Emphasis; Karla Raphaela Lambertucci, Associate in Arts; Zakkary Kaiden Moser, HVAC Installer; and Virginia Faith Taylor, Medical Laboratory Technology

From Six Mile:

Tyler Craig Brown, CNC Programming and Operations; and Amber Marie Littlejohn, Associate in Science

Out of County

From Aiken:

Felix Baena, Associate in Arts

From Chapin:

Christa Beth Waites, Associate in Arts

From Charleston:

Ryan A. Campos, Associate in Science

From Columbia:

Landon Nicholas Reed, Associate in Arts

From Dalzell:

Zoe Marie Miller, Associate in Arts

From Fort Mill:

Adam Robert Goodwin, Associate in Arts; and Ally Raeanna Mueller, Associate in Science

From Greenville:

James Caleb Barfield, Associate in Science; Nathan Dana Bastedo, Business Administration; Kevin Jarret Franco-Mendoza, Associate in Arts; John Luke Hendrix, Mechatronics Technology; Brian Andrew Launius, Associate in Arts; Julian Douglas Mayer, Associate in Science; Chase Keith Ray, Criminal Justice Technology; and Jared Aaron Westervelt, Associate in Arts

From Greer:

Timothy Odell Gault, Associate in Arts; and Jordan Isabella Sylvester, Associate in Arts

From Hilton Head Island

Ashley Ava Boniface, Expanded Duty Dental Assisting; and Cameron Jules Winzeler, Associate in Arts

From Inman:

Caitlyn Elizabeth-Rose Butler, Associate in Arts

From Lexington:

Savannah Adair Black, Associate in Science; Allie M. Fylling, Associate in Arts; Kate Mckenzie Jenkins, Associate in Science; Matthew Thomas Roberts, Associate in Science; and Charleen Ann Tebeau, Media Arts Production

From Marietta:

Samuel Damian Blanco-Cruz, University Studies

From Moore:

Hailey Anne Zelinski, Associate in Science

From Mount Pleasant:

Allison Grace Habeck, Associate in Science; Katelyn Merrie Tancrede, Associate in Science; and Bannan Elizabeth Wallman, Associate in Arts

From North Myrtle Beach:

Ramsey Lee Platt, Engineering Design Technology

From Ridgeway:

Allison Mccall Reynolds, Associate in Arts

From Roebuck:

Parker Bulman, Associate in Science

From Simpsonville:

Isiah M. Scott, Media Arts Production

From Sumter:

Jackson Wesley Mahr, Associate in Science

From Travelers Rest:

Braelynn Jade Bailey, Associate in Arts

From York:

Riley Cathleen Chambers, Associate in Science

Out of State

From Acton, MA:

Sarah Elizabeth Hennessey, Associate in Arts

From Clayton, CA:

Katherine Joy Pugh, Associate in Arts

From Colorado Spgs, CO:

Audrey Elizabeth Beard, Associate in Science

From Cornelius, NC:

Derek Anthony Wells, Associate in Science

From Kernersville, NC:

Abigail C. Tabor, Associate in Science

From Lake Forest, IL:

Henry Mclaughlin Diefenbach, Associate in Arts

From New Providnce, NJ:

Matthew John Smith, Associate in Science

From Nokesville, VA:

Andrew Taylor Dalrymple, Mechatronics Technology

From Raleigh, NC:

Tyson Whittaker Meadowcroft, Associate in Science

From Red Bank, NJ:

James Christopher Finer, Associate in Science

From Richmond Hill, GA:

Ella Clare Snider, Associate in Arts

From Southampton, MA:

Olivia Marie Strojny, Criminal Justice Technology - Paralegal Studies Emphasis

Also:

Regan Alexandra Orzechowski, and Media Arts Production; Madison Watson, Nursing

About Tri-County Technical College
Tri-County Technical College, a public two-year community and technical college serving Anderson, Oconee and Pickens Counties in South Carolina, enrolls more than 9,000 students annually and offers more than 70 major fields of study, including computer technology, business administration, mechatronics, nursing, and university transfer programs. Tri-County boasts the highest student success rate among two-year colleges in the state and ranks in the top one percent nationally for successful student transfers to four-year colleges and universities. To learn more, visit tctc.edu

-30-